Polecane produkty
Desmoxan - opis produktu
Desmoxan to lek wskazany dla osób dorosłych pragnących rzucić palenie. Substancją czynną leku Desmoxan jest cytyzyna (Cytisinum), która pomaga w wyparciu nikotyny z organizmu palacza oraz w niwelowaniu skutków odchodzenia od nałogu tzw. objawy abstynencyjne (według badań producenta Desmoxan skutecznie wyeliminował głód nikotynowy u 87% respondentów). Lek nie zawiera nikotyny, a jedno opakowanie Desmoxan 1.5mg x 100 tabletek to pełna kuracja dla jednej osoby. Końcowy efekt zależy wyłącznie od zdecydowania i dyscypliny pacjenta. Skuteczność potwierdzona badaniami w grupie respondentów. Dawkowanie Desmoxan na początku terapii (1-3 dzień) to maksymalnie 6 tabletek dziennie, w kolejnych dniach liczba przyjmowanych tabletek zmniejsza się wraz z postępem terapii. Przed zastosowaniem leku Desmoxan należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania preparatu. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Desmoxan jest nadwrażliwość na cytyzynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Desmoxan niewskazany jest także u pacjentów z niestabilną dławicą piersiową, z zaburzeniami rytmu serca oraz po niedawno przebytym zawale serca lub udarze mózgu. Desmoxan nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Skład Desmoxanu:
Substancją czynną leku jest cytyzyna. Jedna tabletka zawiera 1,5mg cytyzyny (Cytisinum) oraz substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu; skład kapsułki twardej: dwutlenek tytanu, indygotyna, żelatyna.
Desmoxan działanie:
Działanie cytyzyny w leczeniu uzależnienia od palenia papierosów polega na stopniowym wypieraniu nikotyny z organizmu. Tym samym redukuje ona uzależnienie, a proces odzwyczajenie nie jest gwałtowny, dlatego osoba, która podjęła się leczenia z produktem leczniczym Desmoxan 1,5mg, nie odczuwa objawów abstynencji tzw. głodu nikotynowego.
Zastosowanie Desmoxanu w rzucaniu palenia:
Produkt leczniczy Desmoxan 1,5mg wskazany do stosowania w leczeniu uzależnienia od nikotyny.
Desmoxan - informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze pokojowej.
Desmoxan - przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku niestabilnej dławicy piersiowej, przebytego niedawno zawału serca lub udaru mózgu, klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca. Nie stosować u kobiet w okresie ciąży oraz laktacji. Lek nie jest wskazany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia (stosowanie leku może odbyć się wyłącznie po konsultacji z lekarzem).
Desmoxan - działania niepożądane:
Podczas stosowania leku mogą u niektórych osób wystąpić działania niepożądane. Występują one zazwyczaj na początku leczenia – męczliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, łzawienie, zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, bóle, zawroty głowy, rozdrażnienie, uczucie ciężkości głowy, zaburzenia snu (bezsenność, senność, dziwne sny, koszmary, ospałość), zmiany nastroju, lęk, trudności w koncentracji, osłabienie popędu płciowego, przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, duszność, wzmożone odkrztuszanie, suchość w jamie ustnej, nadmierne ślinienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, wzdęcia, zgaga), pieczenie języka, zmiany smaku, bóle mięśniowe, wysypka, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zwiększenie aktywności aminotransferaz. Zaleca się przerwać stosowanie leku oraz udać na konsultację z lekarzem w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek działania niepożądanego.
Desmoxan dawkowanie:
Stosować zgodnie z opisem na ulotce lub według wskazań lekarza. Stosować doustnie, popijać wodą. Schemat dawkowania: od 1. do 3. dnia: stosować po jednej tabletce co 2 godziny, maksymalna dawka dobowa: 6 tabletek; od 4. do 12. dnia: stosować jedną kapsułkę co 2,5 godziny, maksymalna dawka dobowa: 5 tabletek; od 13. do 16. dnia: stosować 1 tabletkę co 3 godziny, maksymalna dobowa dawka: 4 tabletki; od 17. do 20. dnia: stosować 1 tabletkę co 5 godzin, maksymalna dobowa dawka: 3 tabletki; od 21. do 25. dnia: stosować 1-2 tabletki na dobę. Już od pierwszego dnia kuracji należy redukować liczbę wypalanych papierosów, z palenia należy zrezygnować najpóźniej 5. dnia od rozpoczęcia leczenia. Jeśli osoba, która podjęła się leczenia, zrezygnowała z palenia, nie może zapalić nawet jednego papierosa, gdyż od tego zależy skuteczność leczenia. W przypadku, gdy efekty leczenia są niezadowalające, należy przerwać kurację. Ponowić ją można po 2-3 miesiącach.
Jak przechowywać Desmoxan?
Desmoxan należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w suchym miejscu, z dala od wilgoci i światła. Ważne, aby Desmoxan trzymać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności widocznego na opakowaniu.
Desmoxan a alkohol
Nie odnotowano klinicznych interakcji między substancją czynną Desmoxanu, a alkoholem. Mimo to, w trakcie terapii mającej na celu rzucenie palenia, warto ograniczyć spożycie alkoholu, który może osłabiać siłę woli i komplikować proces odwyku od nikotyny.
Desmoxan a antykoncepcja
Aktualnie brak jednoznacznych dowodów na to, że Desmoxan 1,5 mg zmniejsza skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Niemniej jednak, ze względu na potencjalne interakcje z innymi lekami, kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji Desmoxanem. Zaleca się również rozważenie dodatkowych metod ochrony, takich jak antykoncepcja barierowa (np. prezerwatywy), dla zwiększenia pewności co do skuteczności zapobiegania ciąży.
Desmoxan a karmienie piersią
Stosowanie Desmoxanu jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią. Substancja czynna leku przenika do mleka matki. Z tego względu, kobiety karmiące piersią powinny unikać przyjmowania Desmoxanu.
Desmoxan a ciąża
Desmoxan (100 tabletek) jest przeciwwskazany w ciąży. Cytyzyna może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu, dlatego kobiety w ciąży nie powinny stosować tego leku. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna natychmiast przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zaproponować alternatywne metody rzucania palenia, które są bezpieczne dla kobiet ciężarnych.