Polecane produkty
Skład Maxiseptic aerozol:
Substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek (Octenidinum dihydrochloridum) i fenoksyetanol (Phenoxyethanolum). 1ml roztworu zawiera 1mg oktenidyny dichlorowodorku i 20mg fenoksyetanolu oraz substancje pomocnicze: sodu glukonian, glicerol, betaina kokamidopropylowa CAB 30-LQ-(MH), woda oczyszczona i kwas solny, 10% roztwór (do ustalenia pH 5,0-6,5).
Działanie Maxiseptic aerozol:
Maxiseptic aerozol to produkt leczniczy, który wskazany jest do stosowania jako środek antyseptyczny. Aplikuje się go na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych, a także w celu zapobiegania zakażeniom. W składzie zawarto dwie substancje czynne – oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Zapewniają one działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Lek jest wskazany do stosowania w wielokrotnym, krótkotrwałym leczeniu antyseptycznym w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego, w leczeniu antyseptycznym małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi oraz w ograniczonym czasowo wspomagającym leczeniu antyseptycznym grzybicy międzypalcowej. Można stosować w każdym wieku.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Maxiseptic aerozol wskazany do krótkotrwałego stosowania u dorosłych i dzieci – niezależnie od wieku. Lek przeznaczony do wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego; leczenia antyseptycznego małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi; ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Po pierwszym otwarciu należy zużyć w ciągu roku. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Lek jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego – nie wolno go połykać, nie wolno dopuścić do tego, aby przedostał się do krwiobiegu, np. w wyniku przypadkowego wstrzyknięcia. Po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki notowano przypadki uporczywego obrzęku, rumienia i martwicy tkanki – w niektórych przypadkach konieczna była interwencja chirurgiczna. Aby uniknąć uszkodzenia tkanki, leku nie wolno podawać za pomocą strzykawki do głębokich tkanek. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego – spryskania lub nałożenia leku za pomocą spryskanego gazika. U noworodków, zwłaszcza u wcześniaków lek należy stosować bardzo ostrożnie. Lek może powodować ciężkie zmiany skórne. Należy usunąć nadmiar leku i upewnić się, że roztwór nie pozostaje na skórze dłużej, niż to konieczne – dotyczy to też materiałów nasączonych roztworem stykających się bezpośrednio z pacjentem. Nie należy stosować do oka. Jeśli lek dostanie się do oczu, należy je niezwłocznie przepłukać dużą ilością wody. Stosowanie w grzybicy międzypalcowej (grzybica powierzchni między palcami rąk i nóg): można stosować wyłącznie w ograniczonym czasowo wspomagającym leczeniu antyseptycznym, ponadto należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. W celu uzyskania najlepszych wyników leczenia, należy dokładnie zastosować się do zaleceń lekarza lub farmaceuty. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Leku nie wolno stosować z innymi substancjami – przede wszystkim ze środkami antyseptycznymi na bazie PVP-jod (jodopowidonu) na sąsiednich obszarach skóry, gdyż w obszarze granicznym może pojawić się intensywne przebarwienie o barwie brązowej do fioletowej. Należy unikać kontaktu z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi, np. detergentami i substancjami czyszczącymi. Z powodu ryzyka wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi zaleca się stosowanie wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań) jako rozpuszczalnika. Stosowanie z jedzeniem i piciem: lek jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią należy omówić z lekarzem, przy czym zaleca się unikać stosowania leku – o ile lekarz nie zaleci inaczej, nie należy go stosować. Nie badano wpływu leku na płodność u ludzi. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie ma wpływu.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego lub błony bębenkowej (błony w uchu środkowym, która drga w odpowiedzi na fale dźwiękowe).
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania mogą wystąpić działania niepożądane. Po zastosowaniu leku z oktenidyny dichlorowodorkiem i fenoksyetanolem notowano takie działania niepożądane jak: rzadko – odczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd, uczucie ciepła; bardzo rzadko – kontaktowe reakcje alergiczne, np. przemijające zaczerwienienie w miejscu zastosowania; częstość nieznana – po przepłukaniu głębokich ran za pomocą strzykawki donoszono o przypadkach uporczywego obrzęku, rumienia i martwicy tkanki (w niektórych przypadkach konieczna była interwencja chirurgiczna).
Dawkowanie aerozolu Maxiseptic:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Podawać na skórę – tylko do stosowania na powierzchni skóry, nie można podawać np. za pomocą strzykawki do głębokich warstw tkanki. Lek do stosowania w obrębie skóry lub małych, powierzchownych ran. Lek zaleca się stosować w postaci nierozcieńczonej. Jeśli nie zalecono inaczej, stosować raz na dobę, delikatnie nałożyć lek poprzez rozpylenie na leczone, łatwo dostępne obszary tak, aby zapewnić ich całkowite zwilżenie. Lek można też aplikować poprzez rozpylenie leku na gazik i następnie delikatne przetarcie leczonego obszaru, kolejno za pomocą minimum dwóch gazików nasączonych lekiem, aby zapewnić całkowite zwilżenie. Nakładanie leku za pomocą gazików jest metodą preferowaną. Przed założeniem opatrunku, plastra lub przed założeniem ubrania należy odczekać przynajmniej 1-2 minuty do całkowitego wyschnięcia leku. Ograniczone czasowo wspomagające leczenie antyseptyczne grzybicy międzypalcowej: lek nakładać na zmienione miejsca rano i wieczorem. Dla osiągnięcia pożądanego wyniku leczenia należy ściśle przestrzegać instrukcji użycia. Bez nadzoru lekarza nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie. Stosowanie u dzieci i młodzieży: można stosować tak samo jak u dorosłych. Jeśli po upływie 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Producent: Pharmaswiss