Czopki na hemoroidy bez recepty
Wbrew pozorom hemoroidy to nie tylko dolegliwość dotykająca kobiety w ciąży i osoby starsze. Siedzący tryb życia, skłonności genetyczne i stres mogą przyczynić się do powstawania hemoroidów inaczej nazywanych żylakami odbytu. To małe, niezwykle ukrwione guzki, które mogą przysporzyć bólu, swędzenia i także dyskomfortu. Nieleczone potrafią przerodzić się w znacznie poważniejsze dolegliwości, dlatego nigdy nie należy ignorować problemu. Ze względu na wstydliwą naturę problemu, możemy opierać się przed konsultacją lekarską, która powinna być priorytetem. Jednak nim udamy się do lekarza, możemy postarać się zadziałać „na własną rękę” i spróbować zniwelować lub złagodzić problem środkami dostępnymi w aptece. Prócz ziół, kapsułek i tabletek, w naszej ofercie znajdziecie Państwo czopki na hemoroidy bez recepty. Ale czym kierować się w aptecznym wyborze i jak dokładnie stosować czopki na hemoroidy?
Jak działają czopki na hemoroidy?
Skuteczne czopki na hemoroidy przede wszystkim łagodzą ból i leczą błonę śluzową w kanale odbytu. Mają działanie przeciwzapalne, a aktywne substancje zawarte w czopku, po rozpuszczeniu oddziałują bezpośrednio na miejsce ran i zapalenia. Dobre czopki na hemoroidy przynoszą niemal natychmiastową ulgę pod względem bólu i swędzenia, jednak na efekt regenerujący trzeba poczekać nieco dłużej - wszystko zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości.
W jaki sposób używać czopków na hemoroidy?
Ponieważ czopki na hemoroidy aplikuje się bezpośrednio do odbytu ważne jest zachowanie higieny zarówno przed jak i po aplikacji. Nim przystąpisz do wprowadzenia czopka do kanału odbytu umyj porządnie ręce, by dodatkowo nie zainfekować otwartych ran bakteriami. Czopki na hemoroidy należy wprowadzać delikatnie, bez gwałtownych ruchów czy wpychania na siłę. Zaleca się także, by po odpowiednim zastosowaniu nie wykonywać wzmożonych aktywności fizycznych, by czopek prawidłowo mógł się rozpuścić, a jego aktywne substancje przystąpić do działania leczniczego.
Jak długo można stosować czopki na hemoroidy?
Czopki na hemoroidy różnią się pomiędzy sobą składem, co przekłada się na długość kuracji, dlatego ważne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta. Najczęściej przyjmuje się, że czopki na hemoroidy bez recepty (ziołowe), można stosować do momentu ustąpienia objawów, czopki na hemoroidy z antybiotykiem do 6 dni.
Co powinny zawierać skuteczne czopki na hemoroidy?
Dobre czopki na hemoroidy powinny zawierać m.in. tribenozyd, który ma działanie przeciwzapalne. Prócz tego zmniejsza obrzęk i łagodzi podrażnienia, którym towarzyszy uporczywy ból. Będąca częstym elementem skutecznego składu neomycyna, działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo, a hydrokortyzon wykazuje działanie przeciwbólowe. Dodatkowo czopki na hemoroidy z kwasem hialuronowym nawilżają błonę śluzową odbytu i przyspieszają jej regenerację. Niejednokrotnie skład skutecznych czopków na hemoroidy zawiera ekstrakty ziołowe tj. wyciąg z kasztanowca, kory dębu, nagietka, rumianku i krwawnika, działające przeciwzapalnie. Oczywiście jeśli mimo to lek nie jest skuteczny, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.
Czopki na hemoroidy w ciąży - czy ich stosowanie jest bezpieczne?
W ciąży należy być szczególnie ostrożnym, jeśli chodzi o przyjmowanie leków czy preparatów bez recepty. Każdą potencjalną kurację powinno się skonsultować z lekarzem. Jeśli chodzi o czopki na hemoroidy, warto dokładnie przeanalizować ich skład i zalecenia producenta. Niektóre preparaty nie zostały dostatecznie przebadane, by potwierdzić całkowite bezpieczeństwo stosowania dla kobiety w ciąży i rozwijającego się dziecka. Prócz tego kategorycznie należy unikać czopków na hemoroidy, które w swoim składzie mają: wyciąg z pokrzyku, wyciąg z wilczej jagody lub rumianku.