Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Witamina K w tabletkach i kapsułkach - suplementy diety z witaminą K

( ilość produktów: 75 )

Witamina K, jest witaminą ważną w procesie krzepnięcia krwi, ma znaczenie dla zdrowia układu kostnego oraz stosowana jest w profilaktyce skazy krwotocznej u noworodków. W ofercie i-Apteki.pl, znajdziemy suplementy diety z Witaminą K stworzone z myślą o niemowlętach - postać kapsułek twist-off oraz kropli, a także preparaty dla osób dorosłych: Swanson Witamina K2, Polomag K, Kinon.

Działanie i właściwości witaminy K

Witamina K pełni w organizmie człowieka bardzo ważną rolę, oddziałując na wiele narządów i układów oraz warunkując ich prawidłowe funkcjonowanie. Przede wszystkim wspiera prace układu kostnego poprzez wzmacnianie kości i wpływ na ich mineralizację. U osób starszych zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy oraz przyspiesza regenerację kości po urazach. Stanowi też bardzo ważny czynnik odpowiedzialny na prawidłową krzepliwość krwi. Chroni układ sercowo-naczyniowy przed różnymi chorobami, w tym przed miażdżycą i zawałem serca. Co więcej, wzmacnia też działanie i poprawia przyswajalność witaminy D, dlatego witamina K2 często występuje jako kompleks z witaminą D3.

 

Suplementacja witaminy K

Witamina K2 jest szczególnie ważna w przypadku noworodków, u których często występują niedobory. To natomiast wynika ze słabej przenikalności tej witaminy przez łożysko matki. Na późniejszym etapie życia wystarczające powinny być ilości witaminy przyjmowane wraz z pożywieniem. Jeśli jednak wystąpią niedobory, konieczna będzie suplementacja. Zapewni ją witamina K w tabletkach, której dawka powinna zostać dostosowana do niedoboru występującego u pacjenta. Dlatego ważne jest wykonanie odpowiednich badań i konsultacja lekarska, podczas której dobrany zostanie właściwy suplement.

 

Czym grożą niedobory witaminy K?

Niedobory witaminy K mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia pacjenta. Wśród nich wymienia się między innymi zmniejszenie gęstości kości oraz większą podatność na urazy. Takie objawy bywają często mylone z innymi schorzeniami. Dlatego diagnoza na podstawie samych objawów nie zawsze jest możliwa. W przypadku podejrzenia niedoboru warto jak najszybciej wykonać badanie diagnostyczne, które potwierdzi faktyczny stan pacjenta. W i-aptece oferujemy preparaty, które pomagają w uzupełnianiu powstałych niedoborów. Wśród nich dostępne są zarówno leki wydawane na receptę, jak i witamina K bez recepty.

 

Witamina K - objawy niedoboru

Do objawów niedoboru witaminy K zaliczamy:

 

  • Trudność gojenia się ran,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • krwotoki,
  • obfite miesiączki, zaburzenia pracy jelit,
  • krwiomocz,
  • krwawienie z błon śluzowych,
  • wylew krwi do narządów wewnętrznych.

 

Warto przy tym przypomnieć, że niedobór witaminy K u kobiet w ciąży jest szczególnie niebezpieczny, gdyż może zmniejszyć masę kostną rozwijającego się dziecka i przyczynić do poważnych chorób układu szkieletowego.

 

Witamina K - występowanie

Witamina K w dużych ilościach występuje w jarmużu, szpinaku, sałacie, jajkach, selerze, brokułach, ogórku, awokado, truskawkach, botwinie, natce pietruszki, kapuście, mleku, jogurtach naturalnych, wątróbce i serach.

 

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę K?

Zapotrzebowanie na witaminę K jest zależne od wieku, płci i stanu fizjologicznego pacjenta. Zazwyczaj jednak przyjmuje się poniższy schemat dawkowania, który indywidualnie może zweryfikować lekarz, analizując aktualne potrzeby danej osoby.

 

  • Niemowlęta: 10 µg.
  • Dzieci od 1 do 3 roku życia: 15 µg.
  • Dzieci od 4 do 6 lat: 20 µg.
  • Dzieci od 7 do 9 lat: 25 µg.
  • Chłopcy wieku nastoletniego: 50 - 65 µg.
  • Dziewczynki wieku nastoletniego: 40-55 µg.
  • Mężczyźni: 65 µg.
  • Kobiety: 55 µg.
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią 60 µg.

 

Aby nie dopuścić do zachwiania równowagi pomiędzy niedoborem a nadmiarem witaminy K, warto zakupić odpowiedni preparat z jej udziałem. Witamina K w kapsułkach i witamina K w tabletkach to najczęściej wybierana forma, ze względu na swoją praktyczność, natomiast witamina K w kroplach doskonale sprawdzi się u niemowląt i małych dzieci.
 

Kiedy zażywać witaminę K — rano czy wieczorem?

Witamina K może być przyjmowana o dowolnej porze dnia. Jednakże, aby maksymalizować jej korzyści, zaleca się koordynowanie spożycia z innymi ważnymi składnikami odżywczymi, takimi jak wapń i witamina D. Takie połączenie wspomaga wchłanianie wapnia w tkankę kostną, a witamina D zwiększa jego absorpcję z pożywienia. Ponadto, ponieważ witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach, jej absorpcja jest znacznie lepsza, gdy jest przyjmowana z produktami zawierającymi tłuszcze, takimi jak: oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona czy tłuste ryby.

pixel