Jod - suplementy wspomagające pracę tarczycy
Jednym z najbardziej znanych i dobrze przyswajalnych źródeł jodu dla naszego organizmu jest Kelp - wodorost zawierający wiele minerałów, mikroelementów, aminokwasów i witamin. Suplementy diety Kelp zawierające jod wspomagają pracę tarczycy, wzmacniają organizm i uodparniają na wiele chorób. Ponadto preparaty zawierające Jod wpływają na poprawę przemiany materii i chronią przed nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej w organizmie.
Jod w tabletkach - po co i kiedy go zażywać?
Jod jest jednym z podstawowych pierwiastków, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Szkodliwy może być zarówno jego nadmiar, jak i niedobór. Zbyt mała ilość jodu w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Skutkami niedoboru jest między innymi brak energii, zmęczenie, przybieranie na wadze, suchość skóry oraz towarzyszące uczucie chłodu. Zbyt mała ilość jodu u kobiet ciężarnych może przyczynić się do uszkodzenia płodu. Niedobory tego pierwiastka można uzupełniać, przyjmując jod w tabletkach.
Dla kogo suplementacja jodu?
Przyjmowanie jodu może być konieczne, gdy u pacjenta obserwuje się takie objawy jak łamliwość paznokci, wypadanie włosów, spadek energii oraz słabą odporność na stres. W przypadku niedoborów o suplementacji powinny pomyśleć również kobiety w ciąży. Zbyt niski poziom jodu może być przyczyną poronień, przedwczesnych porodów i wad rozwojowych płodu. W uzupełnianiu niedoborów pomaga dostępny w naszej aptece jod bez recepty pozyskiwany przede wszystkim z alg morskich.
Jod – objawy niedoboru
Jod jest niezwykle ważnym składnikiem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar szkodzą. Najczęściej występujące objawy, sygnalizujące braki tego mikroelementu, to sucha i podatna na uszkodzenia skóra, nadwrażliwość na niską temperaturę, przybieranie na wadze, chroniczne zmęczenie. Przy długotrwałym niedoborze jodu pojawia się tzw. wole, spowodowane powiększającą się tarczycą. U kobiet niewystarczająca ilość tego pierwiastka może powodować problemy z miesiączkowaniem, poronienia i przedwczesny poród. Niedobór jodu u płodów może wywoływać nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Z tego powodu niezmiernie istotna jest dieta bogata w jod, bądź włączenie suplementacji zawierającej jod w tabletkach.
Jod – objawy nadmiaru
Konsekwencją nadmiaru jodu może być nadczynność tarczycy. Mogą również pojawić się: hiperaktywność, bóle głowy, wzmożone wydzielanie śluzu w oskrzelach, zapalenie ślinianek, wysypki.
Co wypłukuje jod z organizmu?
Do obniżenia poziomu jodu może przyczynić się nieprawidłowa dieta. Duże spożycie warzyw takich jak kalafior, kapusta, jarmuż i soja mogą zmniejszać wchłanianie jodu z pożywienia. Częste spożywanie źródeł chloru i sodu także nasila utratę jodu z organizmu. Gdy wiemy, że mamy dietę bogatą w wymienione składniki, warto zbadać poziom jodu w organizmie, a w razie potrzeby włączyć suplementację preparatem mającym postać tabletki z jodem, zaspokajającym zapotrzebowanie dobowe na jod.
Gdzie występuje jod?
Jod występuje naturalnie w obszarach nadmorskich – w powietrzu, wodzie i glebie. Jeśli chodzi o pożywienie, to w Polsce głównym źródłem tej substancji jest sól kuchenna jodowana. Ponadto jod obecny jest w mięsie ryb morskich (np. flądra, dorsz), owocach morza, algach i wodorostach. Mniejsze ilości tego pierwiastka zawarte są w jajach, produktach mlecznych (np. twaróg półtłusty) i bananach. W przypadku diety ubogiej w morskie ryby i skorupiaki oraz eliminacji soli warto wprowadzić jod w tabletkach, jako uzupełnienie możliwych niedoborów.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na jod?
Średnie zapotrzebowanie na jod dla osób dorosłych wynosi 95 µg/dzień. Jednakże wartości te zwiększają się w przypadku kobiet w ciąży – do 160 µg/d, a dla kobiet karmiących – do 210 µg/d, co wynika z konieczności dostarczenia odpowiedniej ilości jodu zarówno dla matki, jak i dziecka, które otrzymuje go z mleka matki.
Kiedy przyjmować jod — rano czy wieczorem?
Zaleca się przyjmowanie jodu w godzinach porannych z kilku powodów. Po pierwsze, hormony tarczycy, takie jak tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3), których syntezę wspiera jod, mają bezpośredni wpływ na nasz cykl dobowy i poziomy energii. Ich produkcja jest naturalnie wyższa rano, co sprzyja lepszemu dostosowaniu się organizmu do aktywności dnia. Preparaty z jodem przyjmowane rano mogą zatem wspomóc naturalną produkcję tych hormonów, regulując nasz wewnętrzny zegar biologiczny i zapewniając optymalne warunki do ich syntezowania.
Ponadto rano nasz organizm jest lepiej przygotowany na absorpcję i wykorzystanie składników odżywczych po nocnej przerwie w przyjmowaniu pokarmu. Suplementacja jodem w tym czasie może zwiększyć jego biodostępność, co oznacza, że więcej jodu zostanie skutecznie przyswojone i wykorzystane przez organizm do wspierania zdrowia tarczycy i innych funkcji zależnych od tego pierwiastka.