Testy owulacyjne określające płodność
Testy diagnostyczne do użytku domowego, stworzone z myślą o parach starających się o potomstwo, do których należą: testy owulacyjne, testy określające płodność - zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, termometry oraz mikroskopy owulacyjne pozwalające na określenie dni płodnych i bezpłodnych w cyklu. Bogata oferta produktów marki BabyStart, Diagnosis, Amil.
Jak zbadać płodność?
Płodność można sprawdzić przy pomocy kilku badań:
- Ultrasonograficzne AFC – badanie to polega na analizie liczby pęcherzyków antralnych (czyli gotowych do przekształcenia się w dominujące, dojrzałe do zapłodnienia) w jajnikach. Badanie to należy przeprowadzić pomiędzy drugim a czwartym dniem cyklu.
- Sprawdzenie markeru AMH – marker ten określa rezerwę jajnikową, co ułatwia zaplanowanie ciąży i określenie na to odpowiedniego momentu.
- Sprawdzanie poziomu Inhibiny B – jest to wskaźnik określający rezerwę jajnikową i jakość pęcherzyków. Najlepiej wykonać pomiar w drugim dniu cyklu.
- Jeśli chodzi o mężczyzn możliwości oceny płodności mamy kilka m.in. badanie nasienia, które określa budowę plemników, ich żywotność i długość życia.
- Wygodnym wariantem są także testy owulacyjne, dostępne w aptece. Warto przy tym dodać, że są również testy na płodność dla mężczyzn, zatem para starająca się o potomka, może przebadać się indywidualnie w zaciszu domowym.
Jak działają testy owulacyjne?
Testy owulacyjne dla kobiet, pomagają określić moment dni płodnych. Test wykrywa tzw. hormon LH, który gwałtownie wzrasta od 24 do 48 godzin przed owulacją. Tego typu testy na płodność są wygodnym rozwiązaniem, gdyż samemu nie zawsze uda się precyzyjnie obliczyć moment owulacji. Wystarczy lekkie przeziębienie, zaburzenie hormonalne czy przesunięcie się cyklu, a obliczenia mogą być niedokładne.
Jak odczytywać wyniki testów na płodność?
Testy na płodność nie mają skomplikowanego systemu odczytywania wyników. Po pobraniu ejakulatu należy odstawić go na czas określony w teście, a następnie dodać odczynnik zabarwiający. Oczywiście w zależności od producenta i wskazówek zawartych w ulotce, zazwyczaj im ciemniejszy odcień nasienia, tym większa ilość plemników, a co za tym idzie większa płodność.
Kiedy zrobić test owulacyjny?
Najlepiej test wykonać około 14 dni przed zakończeniem cyklu, liczonego od pierwszego dnia krwawienia. Odradza się robienie testu z samego rana, wykorzystując do tego poranny mocz, który jest skoncentrowany po całej nocy i może dać fałszywie dodatni wynik. Przed samym testem warto ograniczyć spożywanie płynów, by mocz nie był zbyt rozcieńczony (może być utrudnione wówczas wychwycenie dokładnego poziomu hormonu LH).