Witamina D w tabletkach i kapsułkach - suplementy z witaminą D
Witamina D jest bardzo ważna dla organizmu, dlatego jej suplementacja jest niezbędna i od pierwszych dni naszego życia. Noworodki, by mogły prawidłowo się rozwijać, prócz wartościowego mleka matki powinny dodatkowo otrzymywać witaminę D. Dorośli, którzy nie mieszkają w rejonach mocno nasłonecznionych szczególnie powinny przykładać wagę do odpowiedniego poziomu witaminy D we krwi. Dlaczego to takie istotne?
Witamina D - objawy niedoboru w organizmie
Nim zrozumiano jaką ważną rolę odgrywa witamina D w ludzkim organizmie, jej niedobór niejednokrotnie był widoczny u dzieci szlachty i ludzi wysokokiego stanu. Maleństwa często cierpiały na tzw. krzywicę, która charakteryzowała się deformacją kości kończyn dolnych. Wynikało to z kultu białej cery, która podkreślała wysoki status, a co za tym idzie, unikano słońca, które wspomaga produkcję tej cennej witamy w naszym organizmie. Ponadto jej niedobór wywołuje stany depresyjne, wypadanie i osłabienie włosów, kości, bóle mięśni, zaburzenie gojenia się ran i skaleczeń. Nie możemy zapominać o podatności na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a także o efekcie „ciągłego zmęczenia” i otępieniu, a w najgorszych wypadkach do uszkodzeń zachodzących w mózgu, które mogą być nieodwracalne.
Witamina D - działanie
Witamina D odpowiada za uwalnianie serotoniny oraz dopaminy, a więc od niej uzależnione jest nasze samopoczucie. Dzięki licznym badaniom i rozwoju medycyny dzisiejsza wiedza potwierdza, że witamina D oraz jej podgrupy tj. witamina D1, witamina D2 i witamina D3, są niezbędne do zachowania prawidłowej gospodarki fosforowo-wapniowej, a więc wpływa na zdrowe i mocne kości. Obniża poziom złego cholesterolu, wzmacnia układ krwionośny i chroni nasze zęby przed próchnicą. Podnosi naszą ogólna odporność i gwarantuje piękne, mocne włosy.
Kto i kiedy powinien suplementować witaminę D?
Suplementacja witaminy D powinna leżeć w gestii wszystkich osób, chcących cieszyć się dobrym zdrowiem. Szczególnie jednak na jej suplementację powinny zwrócić kobiety w ciąży i kobiety karmiące, a także zadbać, by ich maleństwa otrzymywały dodatkowe ilości witaminy D w kroplach lub kapsułkach. W Polsce okres słonecznych dni jest ograniczony, a więc każdy obywatel naszego kraju jest podatny na niedobór witaminy D. Zatem, gdy tylko letnie dni dobiegają końca, a zaczyna się jesienna rzeczywistość, witamina D powinna nam towarzyszyć w postaci kapsułek lub tabletek, które poprawią naszą kondycję i wesprą układ immunologiczny.
Witamina D dla dzieci
Witamina D powinna być nieodłącznym elementem diety dziecka. Wspomaga wszelkie procesy rozwojowe dziecka, a także chroni jego układ kostny i zęby, by były mocne. Najpopularniejszą z dawek jest witamina D 1000, ale oczywiście wszystko zależy od dokładnego wieku i wagi dziecka. Dostępne są preparaty w kroplach, kapsułkach, ale dużą popularnością wśród dzieci cieszą się suplementy w formie żelków czy lizaków. Prócz tego warto zaopatrywać dzieci w zbilansowaną dietę i urozmaicone codzienne menu, z udziałem produktów zawierających witaminę D. Są to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego. Witaminy D nie znajdziemy w owocach i warzywach, dlatego odpowiednia porcja nabiału i mięsa ma tak istotne znaczenie.
Witamina D dla noworodka
Niemowlęta są szczególną grupą, gdzie dostarczanie im witaminy D stanowi niezbędny element prawidłowego rozwoju. Same w żaden sposób nie są w stanie jej wytworzyć, a witamina D wspiera rozwój kostny. Jej odpowiednia dawka zapobiega takim chorobom jak krzywica czy osteoporoza. Prócz tego wspiera i chroni układ immunologiczny, zabezpieczając malucha przed infekcjami czy rozwojami innych chorób. Prócz tego witamina D utrzymuje poziom wchłaniania się wapnia i fosforu na odpowiednim poziomie, wspiera rozwój mięśni oraz bierze udział w procesach podziału komórkowego. Szacuje się, że dla niemowląt najważniejsza witaminizacja witaminą D przypada na okres pierwszych dwóch lat życia z wyjątkiem lata, gdzie podczas ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do naturalnej syntezy witaminy D. Warto jednak pamiętać, że wiele mlek modyfikowanych przeznaczonych dla niemowląt w swoim składzie posiadają wartości witaminy D. Należy dokładnie przyjrzeć się tym wartościom, by zapewnić noworodkowi najlepszą dobową dawkę witaminy D.
Witamina D - rano czy wieczorem?
Witaminę D najlepiej spożywać w pierwszej połowie dnia wraz z posiłkiem, gdyż ta bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Wieczorna suplementacja może utrudnić nam zasypianie czy głęboki sen, gdyż witamina D wpływa na działanie melatoniny, która odpowiada za nasz nocny odpoczynek.
Witamina D - ile jednostek?
Zapotrzebowanie na witaminę D zależne jest od wieku. Przyjmuje się, że aby uzyskać idealny bilans mineralizacji dzieci w wieku 0-6 miesięcy powinny przyjmować 400 IU na dobę, 6-12 miesięcy wartość ta powinna wynosić 600 IU, a po pierwszym do dziesiątego roku życia 1000 IU. Jeśli chodzi o młodzież i osoby dorosłe wartość dobowa powinna zamykać się w przedziale 2000 IU, natomiast seniorzy do 4000 IU – chyba że ich naturalna karnacja jest ciemniejsza, wówczas wartość ta może zamykać się do 2000 IU na dobę.
Powyższe wartości to jedynie schemat wzorcowy, który w zależności od potrzeb i sytuacji powinien zostać zmodyfikowany przez lekarza prowadzącego i znającego historię naszego zdrowia. Dotyczy to szczególnie osób otyłych i kobiet w ciąży.
W jakich produktach jest witamina D?
Witaminę D możemy odnaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Oto przykłady niektórych z nich: ryby, kurze jajka, sery, masło, śmietana, jogurt, kefir, mleko, baranina, wątróbka wieprzowa, wieprzowina, królik, cielęcina, indyk, wątróbka kurza. Witaminę D zawierają także niektóre rośliny np. grzyby tj. pieczarka, kurka, borowik. Nie znajdziemy ich natomiast w warzywach i owocach.
Jak dawkować witaminę D?
Witamina D powinna być dawkowana zgodnie z normami przytoczonymi wcześniej, uwzględniając przy tym indywidualne zapotrzebowania organizmu. Ponieważ łatwo ją przedawkować, nie należy samemu decydować o dawkowaniu, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.