Polecane produkty
Skład:
1 draż. zawiera 200 mg glukonianu żelaza (II), co odpowiada 24 mg Fe (II), oraz 20 mg kwasu askorbowego.
Działanie:
Żelazo stanowi podstawę hemoglobiny i mioglobiny oraz wielu enzymów żelazoporfirynowych, związanych z oddychaniem wewnątrzkomórkowym. Część żelaza jest bezpośrednio wykorzystywana przez komórki układu erytroblastycznego do produkcji hemoglobiny, pozostałość gromadzi się w postaci ferrytyny, głównie w wątrobie i śledzionie oraz innych narządach. Surowiczym białkiem nośnikowym żelaza jest transferyna. Żelazo zmagazynowane w organizmie pozostaje w dynamicznej równowadze z tym, które znajduje się we krwi. Żelazo zapasowe może też występować w połączeniu z hemosyderyną, która jednak w przeciwieństwie do ferrytyny cechuje się małą zdolnością do oddawania pierwiastka do tkanek i małą rozpuszczalnością. Przewlekłe zatrucie żelazem wiąże się z hemosyderozą. Podawane doustnie żelazo dość szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i przenika do szpiku. Jego nadmiar jest usuwany z osocza do magazynów tkankowych.
Wskazania:
Niedokrwistości z niedoboru żelaza (pierwotne, niedobarwliwe), niedokrwistość pokrwotoczna, utajony niedobór żelaza (u kobiet w wieku rozrodczym, dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, osób w podeszłym wieku), zwiększone zapotrzebowanie organizmu na żelazo (ciąża, laktacja, dawcy krwi).
Przeciwwskazania:
Niedokrwistość hemolityczna i aplastyczna, hemochromatoza, niedokrwistość syderoachrestyczna, uchyłkowatość jelit, choroby rozrostowe, marskość wątroby.
Działanie niepożądane:
Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunka, zaparcia).
Interakcje:
Związki żelaza hamują wchłanianie tetracyklin i fluorochinolonów. Leki zobojętniające sok żołądkowy (związki glinu i magnezu), fosforany, neomycyna i cholestyramina zmniejszają wchłanianie żelaza, natomiast kwas askorbowy (witamina C) - ułatwia.
Dawkowanie:
Doustnie 3 razy dziennie po 2-3 drażetki między posiłkami, dzieciom podaje się zwykle połowę dawki.
Uwagi:
Preparat powoduje czarne zabarwienie stolca. Zaleca się kontrolę stężenia hemoglobiny i żelaza we krwi co 3-4 tygodnie. Po uzyskaniu poprawy preparat należy przyjmować jeszcze przez 1-3 miesiące w celu uzupełnienia zapasów żelaza w organizmie.