Polecane produkty
Skład:
1 ml kropli zawiera 5 mg cytrynianu butamiratu; 10 ml syropu zawiera 15 mg cytrynianu butamiratu.
Działanie:
Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Zmniejsza częstość i natężenie kaszlu, hamując odruch kaszlowy na poziomie rdzenia przedłużonego. Ponadto zmniejsza opór w drogach oddechowych, czego dowodem jest szybka poprawa parametrów spirometrycznych i wyników badań gazometrycznych krwi. Po podaniu doustnym wchłania się szybko i całkowicie. Jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwas 2-fenylomasłowy i dietyloaminoetoksyetanol), które również wykazują aktywność przeciwkaszlową. Butamirat i jego metabolity osiągają maksymalne stężenie we krwi po około 1,5 h od podania (dla syropu). Metabolity, podobnie jak niezmieniony butamirat, w znacznym stopniu (w około 95%) wiążą się z białkami osocza. T0,5 butamiratu wynosi 6 h, kwasu 2-fenylomasłowego- 21 h, a dietyloaminoetoksyetanolu- 5 h. Metabolity są wydalane głównie z moczem.
Wskazania:
Leczenie ostrego kaszlu o różnej etiologii. Tłumienie kaszlu w okresie przed- i pooperacyjnym u pacjentów poddawanym zabiegom chirurgicznym i bronchoskopii.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość składniki preparatu.
Ciąża i okres karmienia piersią:
Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży, w II i III trymestrze ciąży stosować jedynie w przypadku konieczności. Należy unikać stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Działanie niepożądane:
Rzadko obserwowano: wysypki skórne, nudności, biegunkę, zawroty głowy. Objawy te ustępowały po zmniejszeniu dawki lub po odstawieniu preparatu.
Dawkowanie:
Doustnie. Krople - niemowleta 7-12 m.ż.: 10 kropli 4 razy na dobę; dzieci 2-3 r.ż.: 15 kropli 4 razy na dobę; dzieci powyżej 3 r.ż.: 25 kropli 4 razy na dobę.