Polecane produkty
Spis treści
Apap - opis produktu:
Apap to lek w postaci tabletek, zawierający w składzie paracetamol w dawce 500mg. Paracetamol jako substancja czynna działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, dlatego lek Apap może być stosowany w celu złagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Lek Apap zalecany jest także w przebiegu przeziębienia i grypy. Lek Apap może być także zastosowany w celu złagodzenia bólu i gorączki często występujących np. po szczepieniu. Tabletki Apap są niewielkiego rozmiaru i dodatkowo powlekane są specjalnym woskiem, który ułatwia ich połykanie. Substancja czynna - paracetamol uwalnia się szybko (wystarczą 3 minuty), co przyspiesza działanie leku. Lek Apap dostępny jest w każdej aptece bez recepty, a lek dostępny jest w opakowaniach różnej wielkości. Apap 500mg może być przyjmowany przez dorosłych, jak również dzieci i młodzież w wieku powyżej 12 lat. Przed zastosowaniem leku wskazane jet zapoznanie się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania tabletek Apap. Dawkowanie leku: dorośli od 1 do 2 tabletek dziennie (500-1000 mg paracetamolu), młodzież i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana (500 mg paracetamolu) na dobę.
APAP skład - 1 tabletka powlekana zawiera:
Substancję czynną: paracetamol 500 mg
Apap - substancje pomocniczne:
Wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
APAP działanie
Apap to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych dostępnych na rynku. Substancja czynna - Paracetamol działa poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym i tym samym blokuje ból. Paracetamol wskazany jest także w przebiegu grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych występujących z gorączką i ogólnym, złym samopoczuciem.
Kiedy stosować APAP?
Apap to lek stosowany jako środek przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (ból głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle miesiączkowe) oraz doraźnie jako środek przeciwgorączkowy.
Apap - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na paracetamol. Ciężkie upośledzenie czynności wątroby i nerek, niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Lek nie powinien być stosowany w I trymestrze ciąży. Preparat w kroplach i zawiesinie nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 m.ż. U dzieci poniżej 12 r.ż. w postaci tabletek może być stosowany po konsultacji z lekarzem.
Apap - dawkowanie:
Lek przyjmuje się drogą doustną. Dorośli 1-2 tabl. (500-1000 mg) 3-4 razy dziennie. Doraźnie przeciwbólowo lub przeciwgorączkowo jednorazowo 1-2 tabl. (500-1000 mg).
Najczęściej zadawane pytania o tabletkach Apap:
Czy Apap jest bezpieczny w czasie ciąży?
Ponieważ Apap zawiera paracetamol, który w małych dawkach nie wpływa na rozwój płodu, kobiety w ciąży mogą go bezpiecznie stosować. Najważniejsze jest jednak przestrzeganie zalecanej przez producenta lub lekarza dawki.
Czy można zażywać Apap przy karmieniu piersią?
Apap mogą przyjmować kobiety karmiące piersią. Stwierdzono, że paracetamol będący składnikiem leku, nie zaburza laktacji, nie wpływa negatywnie na jej jakość oraz dziecko.
Czy można łączyć stosowanie Apap z alkoholem?
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania Apapu. Może to doprowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby lub innych powikłań, które wymagać będą leczenia lub hospitalizacji.
Co ile można stosować Apap?
Określa się, że Apap powinno się przyjmować maksymalnie do 4 tabletek na dobę, z uwzględnieniem czterogodzinnych przerw pomiędzy kolejnymi dawkami.
Dla kogo przeznaczony jest Apap?
Apap jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia w celu łagodzenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz obniżania gorączki. Stosuje się go przy bólach głowy, zębów, mięśniowych, menstruacyjnych oraz w stanach gorączkowych, np. podczas przeziębienia i grypy. Apap zawiera paracetamol, który nie działa przeciwzapalnie i jest łagodniejszy dla żołądka niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Jak działa paracetamol zawarty w Apap?
Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Mechanizm polega na hamowaniu enzymu COX w mózgu, co zmniejsza odczuwanie bólu i obniża temperaturę ciała. W przeciwieństwie do NLPZ, nie wpływa na błonę śluzową żołądka ani nie zwiększa ryzyka krwawień. Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, dlatego nie powinien być stosowany w nadmiernych dawkach lub u osób z chorobami wątroby.
Jak szybko działa Apap po zażyciu?
Apap zaczyna działać około 30-60 minut po zażyciu, a jego maksymalne działanie występuje po 1-2 godzinach. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się zwykle około 4-6 godzin. Wchłanianie paracetamolu może być opóźnione, jeśli lek przyjmowany jest po posiłku, ale nie zmienia to jego skuteczności. Aby zapewnić szybkie działanie, najlepiej przyjmować Apap na czczo, popijając wodą. W przypadku utrzymującego się bólu, kolejną dawkę można zażyć po co najmniej 4 godzinach.
Jakie są objawy przedawkowania paracetamolu?
Przedawkowanie paracetamolu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia wątroby. W początkowej fazie mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, a później nasilone objawy niewydolności wątroby, takie jak zażółcenie skóry, splątanie, śpiączka wątrobowa. Objawy mogą pojawić się dopiero po kilkunastu godzinach, dlatego w przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Opinie o APAP 0,5 x 12 tabletek
Porady związane z APAP 0,5 x 12 tabletek
Gorączka – przyczyny, objawy, leczenie

Ucho pływaka - czym jest to schorzenie i jak mu zapobiegać?

Ból głowy - co robić, aby się go pozbyć?

Leki przeciwbólowe bez recepty - gdzie je kupić?

Czy ibuprofen jest szkodliwy dla chorych na Covid-19?

Ból menstruacyjny i sposoby na bolesne miesiączkowanie

Na ból i gorączkę - paracetamol czy ibuprofen? Oto jest pytanie!
