Polecane produkty
Skład:
1 tabletka powlekana zawiera:
substancję czynną: paracetamol 500 mg
substancje pomocnicze:
wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
Działanie:
Apap to jeden z najpopularniejszych i często wybieranych przez naszych pacjentów leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowym. Jego skuteczność działania, bezpieczeństwo stosowania oraz najwyższa jakość, nieustannie pomaga w walce z dokuczliwym bólem objawiającym się w różnych sytuacjach. Lek wskazany głównie w: bólu głowy, mięśni, zębów, w bólach kobiecych oraz w nerwobólach.
Zastosowanie:
Apap to popularny lek, stosowany jest jako środek przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia o słabym do umiarkowanego nasilenia oraz doraźnie jako środek przeciwgorączkowy przy grypie, przeziębieniach i stanach grypopodobnych przebiegających z bólami mięśni i ogólnym rozbiciem samopoczucia.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na paracetamol. Ciężkie upośledzenie czynności wątroby i nerek, niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Lek nie powinien być stosowany w I trymestrze ciąży. Preparat w kroplach i zawiesinie nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 m.ż. U dzieci poniżej 12 r.ż. w postaci tabletek może być stosowany po konsultacji z lekarzem.
Działanie niepożądane:
Sporadycznie: skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, plamica barwnikowa). Bardzo rzadko w przypadku osobniczej nadwrażliwości niedokrwistość hemolityczna, trombocytopenia, agranulocytoza, methemoglobinemia. Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek.
Interakcje:
Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (nie wpływa na zmianę czasu krwawienia i agregację płytek krwi u zdrowych i chorych na hemofilię). Stosowanie z lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie (rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki nasenne) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany: z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę; z lamotryginą lub chloramfenikolem - obniża ich stężenie we krwi. Metoklopramid przyspiesza, a propantelina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego; cymetydyna, metyrapon, probenecid, antypiryna, salicylamid, izoniazyd, ranitydyna, propranolol - wydłużają okres półtrwania paracetamolu we krwi.
Dawkowanie:
Doustnie. Tabletki: dorośli 1-2 tabl. (500-1000 mg) 3-4 razy dziennie. Doraźnie przeciwbólowo lub przeciwgorączkowo jednorazowo 1-2 tabl. (500-1000 mg).