Polecane produkty
Skład:
1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu i 2 mg maleinianu chlorfeniraminy.
Działanie:
Preparat złożony łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu odpowiada za działanie przeciwgorączkowe. Nie wpływa na agregację płytek krwi. Szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 1 h. W 25-50% wiąże się z białkami osocza. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 4-6 h, a przeciwgorączkowe 6-8 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym. Pobudza receptory a-adrenergiczne zlokalizowane w mięśniówce gładkiej naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, w wyniku czego następuje skurcz naczyń i zmniejszenie obrzęku oraz przekrwienia błony śluzowej. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 2 h. Działanie pojawia się po 15-30 min. i utrzymuje się przez 4 h. T0,5 wynosi 9-16 h. Wydalanie następuje przez naerki, głównie w postaci niezmienionej. Chlorfeniramina blokuje receptory H1 i serotoninergiczne. Działa uspokajająco, nasennie, zmniejsza wyciek wydzieliny śluzowej z nosa, świąd, kichanie i łzawienie.Dobrze wchłania się z przwodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 2-3 h. Działanie terapeutyczne pojawia się po 15-30 min. i utrzymuje się przez 4-6 h. T0,5 wynosi 20 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Dekstrometorfan jest pochodną leworfanolu o działaniu przeciwkaszlowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu ośrodka kaszlu w rdzeniu przedłużonym, najprawdopodobniej poprzez blokowanie receptorów opioidowych. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 2-3 h. Działanie pojawia się po 15-30 min. i utrzymuje się przez 4-6 h. T0,5 wynosi 3-4 h. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki.
Wskazania:
Łagodzenie objawów przeziębienia, grypy i stanów grypopodobnych, takich jak gorączka, katar, kichanie, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, suchy kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Wrodzony niedobór G-6-PD. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Wirusowe zapalenie wątroby. Ciężkie nadciśnienie tętnicze. Niestabilna choroba wieńcowa. Choroba alkoholowa. Stosowanie inhibitorów MAO lub zydowudyny. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 13 r.ż.
Środki ostrożności:
Ostrożnie stosować u pacjentów z: niewydolnością nerek lub wątroby, chorobą wieńcową, arytmią, nadciśnieniem tętniczym, jaskrą, padaczką, przerostem gruczołu krokowego, chorobami tarczycy,cukrzycą, astmą ostrzelową, przewlekłym nieżytem oskrzeli i rozedmą płuc.
Ciąża i okres karmienia piersią:
Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Działanie niepożądane:
U osób nadwrażliwych mogą wystąpić: nudności, zaburzenia trawienia, skórne reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, wysypka), uczucie suchości w jamie ustnej, nieznaczne podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie akcji serca.
Interakcje:
Preparatu nie należy stosować z Inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tyg. po zakończeniu leczenia tymi lekami, ze względu na możliwość nasilenia działania wszystkich substancji czynnych zawartych w preparacie poprzez hamowanie ich metabolizmu w wątrobie. Preparatu nie należy podawać w trakcie terapii zydowudyną, ze względu na ryzyko wystąpienia leukopenii. Paracetamol może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny oraz pochodnych kumaryny. Zmniejsza działanie leków hipotensyjnych i może powodować arytmię w połączeniu z digoksyną. Nasila działanie leków przeciwcukrzycowych, nasennych i przeciwbólowych z grupy opioidów. Zwiększa toksyczność i nasila działanie leków neuroleptycznych (haloperidolu i innych pochodnych butyrofenonu), fluoksetyny i paroksetyny. Ryzyko hepatotoksyczności rośnie w przypadku łącznego stosowania z fenytoiną, karbamazepiną, rifampicyną i fenobarbitalem. Podawanie jednocześnie z dihydroergotaminą powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Dawkowanie:
Doustnie: dorośli i dzieci od 13 r.ż.: 1-2 tabl. przed snem. Nie stosować więcej niż 8 tabl. na dobę.
Uwagi:
W czasie stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych; nie wolno spożywać alkoholu.