Polecane produkty
Skład
1 tabl. lub 15 ml syropu zawiera 325 mg paracetamolu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu.
Działanie
Preparat wieloskładnikowy o kompleksowym działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwkaszlowym, udrożniającym przewody nosowe i ujścia zatok obocznych nosa, zmniejszającym ilość wydzieliny śluzowej oraz przekrwienie i obrzęk śluzówki przewodów nosowych. Zawarty w preparacie paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie przez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-60 min., a następnie jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów oraz po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Chlorowodorek pseudoefedryny jest aminą sympatykomimetyczną o działaniu obwodowym i słabym ośrodkowym: zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, rozszerza oskrzela. Bromowodorek dekstrometorfanu jest ośrodkowo działającym lekiem przeciwkaszlowym o działaniu utrzymującym się przez 6-8 h.
Wskazania
Doraźne leczenie objawowe w przeziębieniu, grypie, stanach grypopodobnych, zapaleniu zatok obocznych nosa, przebiegających z gorączką, kaszlem, bólami głowy i gardła, bólami mięśniowymi i kostno-stawowymi.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na paracetamol lub pozostałe składniki preparatu, wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej, niewydolność nerek lub wątroby, jednoczesne i do 2 tyg. od zaprzestania stosowania inhibitorów MAO, dzieci do ukończenia 12 r.ż.
Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u osób z rozedmą płuc, astmą, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, ciężkim nadciśnieniem tętniczym, niestabilną chorobą wieńcową, przerostem gruczołu krokowego, chorobą alkoholową, przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych.
Ciąża i okres karmienia piersią
W ciąży stosować tylko na wyraźne zlecenie lekarza, gdy korzyść dla matki przewyższa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Działanie niepożądane
W następstwie stosowania paracetamolu w pojedynczych przypadkach obserwowano: trombocytopenię (z objawami plamicy trombocytopenicznej) oraz skórne reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, plamica barwnikowa). Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby. U osób nadwrażliwych może wystąpić uczucie zmęczenia, senność, zawroty głowy, nudności i wymioty, nieznaczne podwyższenie ciśnienia krwi i przyśpieszenie akcji serca.
Interakcje
Preparat nasila działanie inhibitorów MAO (przy jednoczesnym stosowaniu mogą wystąpić stany pobudzenia). Nasila działanie przeciwzakrzepowe pochodnych kumaryny (możliwość wydłużenia krwawienia). Nie wpływa na zmianę czasu krwawienia i agregację płytek krwi u zdrowych i chorych na hemofilię. Stosowanie z lekami hamującymi metabolizm wątrobowy paracetamolu (rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki nasenne) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany: z lamotriginą lub chloramfenikolem - obniża ich stężenie we krwi. Metoklopramid przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego; cimetydyna, probenecid, salicylamid, izoniazyd, ranitydyna, propranolol - wydłużają okres półtrwania paracetamolu we krwi. Pseudoefedryna stosowana z glikozydami naparstnicy może nasilić ektopową aktywność układu bodźco-przewodzącego serca; nasila działanie innych leków sympatykomimetycznych, osłabia działanie hipotensyjne guanetydyny i rezerpiny; z anestetykami wziewnymi zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą nasilać działanie pseudoefedryny.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: 1-2 tabl. 3-4 razy na dobę; maksymalnie do 8 tabl./dobę lub 30 ml syropu 3-4 razy na dobę; maksymalnie do 120 ml na dobę.