Polecane produkty
Skład Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop:
Substancja czynna: bromoheksyny chlorowodorek (Bromhexini hydrochloridum). 5ml syropu zawiera 4mg bromoheksyny chlorowodorku i substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący 70%, glicerol, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), lewomentol, aromat eukaliptusowo-miętowy, etanol 96%, kwas solny stężony, błękit patentowy (E 131), kurkuma (E 100), woda oczyszczona.
Działanie Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop:
Produkt leczniczy Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop wskazany jest do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Substancją czynną leku jest bromoheksyny chlorowodorek. Lek działa wykrztuśnie, upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Lek nie zawiera cukru.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Flegamina Classic miętowa bez cukru syrop wskazany do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Do stosowania u dzieci powyżej 7. roku życia i osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki: 28 dni. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku o smaku miętowym bez cukru należy omówić to z lekarzem, jeśli: występują stany zapalne dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym. Lek należy zażywać jednocześnie z zaleconymi przez lekarza antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe. Podczas leczenia należy dużo pić, zwłaszcza gdy występuje gorączka. Odpowiednie nawodnienie organizmu zwiększa rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej i ułatwia odkrztuszanie; pacjent ma chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie lub czynną chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, lek może nasilać jej objawy; występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby; występują ciężkie zaburzenia czynności nerek; występuje nietolerancja niektórych cukrów. Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem bromoheksyny chlorowodorku. Jeśli wystąpi wysypka (w tym zmiany na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Stosowanie u dzieci: z uwagi na zawartość alkoholu nie stosować u dzieci poniżej 7. roku życia. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Leku nie należy stosować z: lekami przeciwkaszlowymi, np. zawierającymi kodeinę i jej pochodne, gdyż mogą one osłabiać odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Lek należy stosować ostrożnie w przypadku jednoczesnego stosowania: atropiny i innych leków cholinolitycznych, gdyż powodują one suchość błon śluzowych; salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż lek może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego; antybiotyków, takich jak: oksytetracyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina, cefuroksym, amoksycylina, gdyż jednoczesne stosowanie leku z tymi antybiotykami zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy to omówić z lekarzem, przy czym nie zaleca się stosowania leku w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W pozostałym okresie ciąży, lek może być stosowany wyłącznie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: należy zachować ostrożność, gdyż lek może powodować bóle i zawroty głowy lub senność. Lek zawiera etanol, dlatego może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera etanol 96% – około 174mg alkoholu (etanolu 96%) w 5ml syropu (jedna łyżka miarowa). Ilość alkoholu w 5ml tego leku jest równoważna mniej niż 4ml piwa lub 1,67ml wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Lek zawiera propylu parahydroksybenzoesan – może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera sorbitol – 5ml syropu zawiera 2,1g sorbitolu. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeśli stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów lub dziedziczną nietolerancję fruktozy, przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna 2,6kcal/g sorbitolu. Lek zawiera błękit patentowy (E 131) – może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu na 5ml syropu, lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować u dzieci poniżej 7. roku życia (lek zawiera alkohol).
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Niezbyt często: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: bóle głowy, zawroty głowy, senność, skurcz oskrzeli, niestrawność, nadmierne pocenie się, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, obniżenie ciśnienia krwi, reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).
Dawkowanie syropu Flegamina Classic miętowa bez cukru:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Lek do stosowania doustnego. Jeśli lekarz nie zaleci specjalnego dawkowania, lek najczęściej stosuje się: dzieci od 7. do 12. roku życia: 5ml (1 łyżka miarowa syropu) 3 razy na dobę; osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia: 10ml (2 łyżki miarowe syropu) 3 razy na dobę. Nie zażywać leku bezpośrednio przed snem. Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Producent: Teva