Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek metforminy (Metformini hydrochloridum)
Wskazania:
- Leczenie cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów otyłych
- Leczenie cukrzycy u dorosłych w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną,
- Leczenie cukrzycy u dzieci w wieku powyżej 10 lat w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną.
Działanie:
Lek przeciwcukrzycowy zmniejsza stężenie glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny i dlatego nie wywołuje hipoglikemii. Metformina działa na drodze trzech mechanizmów: zmniejsza wątrobowe wytwarzanie glukozy hamując glukoneogenezę i glikogenolizę, zwiększa wrażliwość na insulinę komórek w mięśniach, poprawiając obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie, opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach. Metformina pobudza wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu. Zwiększa zdolność do transportu przez błonę komórkową wszystkich typów nośników glukozy.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku,
- Cukrzycowa kwasica ketonowa,
- Stan przedśpiączkowy w cukrzycy,
- Niewydolność nerek lub wątroby, lub zaburzenia ich czynności,
- Niewydolność serca lub oddechowy,
- Niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, wstrząs,
- Laktacja,
- Zatrucie alkoholem lub alkoholizm.
Dawkowanie Avamina:
Dorośli - zwykle dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg 2-3 razy na dobę podczas lub po posiłku (monoterapia), dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg 2-3 razy na dobę, natomiast dawkę insuliny ustala się na podstawie wyników badania stężenia glukozy we krwi (leczenie skojarzone z insuliną). Młodzież i dzieci powyżej 10 lat - zwykle dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg raz na dobę, podczas lub po posiłku (monoterapia lub leczenie skojarzone z insuliną)