Polecane produkty
Skład:
walsartan (Valsartanum)
Działanie:
Walsartan jest aktywnym, silnym antagonistą receptora dla angiotensyny II. Działa wybiórczo na podtyp receptora AT1, blokując efekty działania angiotensyny II. Nie posiada aktywności agonistycznej w stosunku do receptora AT1, nie jest też inhibitorem konwertazy angiotensyny (kininazy II) - enzymu przekształcającego angiotensynę I w angiotensynę II i rozkładającego bradykininę. Walsartan nie wiąże się ani nie blokuje innych receptorów hormonalnych ani kanałów jonowych, które odgrywają rolę w regulacji czynności układu sercowo-naczyniowego. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym powoduje obniżenie ciśnienia bez wpływu na częstość tętna. Początek działania występuje w ciągu 2 h, maksymalne obniżenie ciśnienia jest osiągane w ciągu 4-6 h i utrzymuje się przez 24 h. Podczas wielokrotnego podawania, maksymalne obniżenie ciśnienia tętniczego jest zazwyczaj osiągane w ciągu 4 tyg. i utrzymuje się w czasie długotrwałego leczenia. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2 oraz mikroalbuminurią łagodzi wydalanie albumin w moczu. Walsartan po podaniu doustnym wchłania się szybko, biodostępność wynosi 23%.
Wskazania:
- samoistne nadciśnienie tętnicze u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wielku 6-18 lat
- gdy ciśnienie nie jest kontrolowane w wystarczający sposób za pomocą monoterapii walsartanem lub hydrochlorotiazydem.
- leczenie objawowej niewydolności serca i nieobjawowej niewydolności skurczowej lewej komory serca po świeżym zawale serca
Przeciwwskazania:
- alergia na którykolwiek ze składników
- drugi i trzeci trymestr ciąży
- zaburzenia czynności wątroby i nerek
- marskość wątroby
- cholestaza
- hipokaliemia
- hiponatremia
- hiperkalcemia
- objawowa hiperurykemia
Dawkowanie Bespres:
Doustnie. Nadciśnienie tętnicze. Dorośli: zalecana dawka początkowa wynosi 80 mg raz na dobę. Działanie przeciwnadciśnieniowe pojawia się w ciągu 2 tyg., a maksymalne działanie przeciwnadciśnieniowe występują po 4 tyg. Stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego. Dorośli: leczenie można rozpocząć już po 12 h od rozpoznania zawału mięśnia sercowego, dawka początkowa wynosi 20 mg 2 razy na dobę, następnie dawkę należy stopniowo w ciągu kilku tygodni zwiększać do 40 mg, 80 mg i 160 mg, podawanych 2 razy na dobę. Zwykle zaleca się by po rozpoczęciu leczenia pacjenci przez 2 tyg otrzymywali dawkę 80 mg 2 razy na dobę, a maksymalna dawka docelowa 160 mg podawana 2 razy na dobę, powinna zostać osiągnięta w ciągu 3 miesięcy. Niewydolność serca. Dorośli: zalecana dawka początkowa wynosi 40 mg 2 razy na dobę, zwiększenie dawki do 80 mg 2 razy na dobę, a następnie 160 mg 2 razy na dobę powinno być przeprowadzone w odstępach co najmniej 2 tyg. do największej dawki tolerowanej przez pacjenta. Należy rozważyć zmniejszenie dawki podawanego równocześnie leku moczopędnego. Maksymalna dawka dobowa wynosi 320 mg w dawkach podzielonych. U pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby przebiegającymi bez cholestazy, nie należy stosować dawek większych niż 80 mg na dobę. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z klirensem kreatyniny > 10ml/min oraz u pacjentów w podeszłym wieku.
Dzieci i młodzież: nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat dawka początkowa wynosi 40 mg raz na dobę w przypadku dzieci o mc. mniejszej niż 35 kg oraz 80 mg raz na dobę w przypadku dzieci o mc. 35 kg lub większej. Maksymalne dawki oceniane w badaniach klinicznych: dzieci o mc. ≥18 kg do <35 kg, maksymalna dawka 80 mg; dzieci o mc. ≥35 kg do <80 kg, maksymalna dawka 160 mg; dzieci o mc. ≥80 kg do <160 kg, maksymalna dawka 320 mg. Tabl. przyjmować niezależnie od posiłku, popijając wodą.