Polecane produkty
Opis leku
Captopril substancja czynna kaptopryl (Captoprilum) to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE). Captopril to lek obecny od wielu lat na rynku farmaceutycznym i z powodzeniem stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, przewlekłej niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego (leczenie krótkotrwałe) i nefropatii. Przyjęcie leku Captopril obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza białkomocz w leczeniu nefropatii cukrzycowej. Kaptopryl hamuje przejście nieaktywnej angiotensyny I w aktywną angiotensynę II. U osób z nadciśnieniem po zażyciu Captoprilu następuje zablokowanie syntezy angiotensyny II, co powoduje spadek ciśnienia, a zahamowanie tkankowych systemów renina-angiotensyna zmniejsza przerost lewej komory. U pacjentów ze zdiagnozowaną niewydolnością mięśnia sercowego Captopril w skutek zmniejszenia oporu obwodowego zmniejsza pracę serca i poprawia samopoczucie chorego. Przyjmując lek Captopril należy liczyć się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych, dlatego należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku, a w razie wątpliwości zwrócić się o poradę do lekarza zlecającego leczenie.
Skład:
kaptopryl (Captoprilum)
Wskazania:
- nadciśnienie tętnicze
- przewlekła niewydolność serca z osłabieniem czynności skurczowej komór, w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i, jeśli jest to właściwe, z glikozydami naparstnicy i lekami beta-adrenolitycznymi,
- zawał mięśnia sercowego: leczenie krótkotrwałe (4 tygodnie), długotrwała profilaktyka objawowej niewydolności serca,
- nefropatii w przebiegu cukrzycy typ I: leczenie nefropatii cukrzycowej przebiegającej z białkomoczem u chorych na cukrzycę typu I.
Działanie:
Inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE) - hamuje przejście angiotensyny I w angiotensynę II. Inhibitory ACE powodują blokowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron.U chorych z nadciśnieniem kaptopryl powoduje obniżenie ciśnienia krwi, zarówno w pozycji stojacej jak i leżącej, bez wpływu na częstość akcji serca i na zatrzymanie wody i sodu. Kaptopryl powoduje również wyraźną redukcję obwodowego oporu tętniczego. U pacjentów z niewydolnością kaptopryl zmniejsza całkowity obwodowy opór naczyniowy i zwiększa pojemność żylną, co wpływa na obniżenie ciśnienia wstepnego i następczego (zmniejszenie ciśnienia napełniania komory). Ponadto, zaobserwowano zwiększenie pojemności minutowej serca, poprawę wskaźnika sercowego i wydolności wysiłkowej. Kaptopryl zmniejsza ryzyko wystapienia ponownego zawału serca oraz zmniejsza ilość zabiegów rewaskularyzacji serca. Kaptopryl ochrania czynność nerek. Kaptopryl jest doustnym lekiem który nie potrzebuje biotransformacji do aktywności. W około 25-30% wiąże się z białkami osocza. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 60-90 minutach.T0,5 wynosi około 2 h. Około 95% leku jest wydalane się z moczem w ciągu 24 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na kaptopryl, inny lek z grupy inhibitorów ACE lub którykolwiek składnik leku,
- wystąpienie w przeszłości obrzęku naczynioruchowego (obrzęk dowolnej okolicy ciała, który w przypadku objęcia gardła lub krtani powoduje trudność w oddychaniu lub połykaniu) po przyjęciu leku z grupy inhibitorów ACE,
- stwierdzona kiedykolwiek dziedziczny lub idiopatyczny (o nie ustalonej przyczynie) obrzęk naczynioruchowy,
- II i III trymestr ciąży, laktacja.
Dawkowanie Captopril Polfarmex:
Doustnie. Dorośli. Zalecana maksymalna dawka dobowa wynosi 150 mg. Nadciśnienie tętnicze: początkowo 25-50 mg 2 razy na dobę. W razie konieczności można stopniowo zwiększyć, w odstępach co najmniej dwutygodniowych do dawki 100-150 mg/dobę w 2 dawkach podzielonych. Kaptopril może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. U pacjentów z dużą aktywnością układu renina-angiotensyna-aldosteron zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 6,25 mg lub 12,5 mg raz na dobę. Następnie dawki podawane są 2 razy na dobę. Dawka może być stopniowo zwiększana do 50 mg lub 100 mg na dobę i podawana w 1-2 dawkach. Niewydolność serca: początkowo od 6,25-12,5 mg 2-3 razy na dobę. Przejście z dawki podtrzymującej do maksymalnej dawki 150 mg na dobę w dawkach podzielonych powinno odbywać się w zależności od odpowiedzi klinicznej danego pacjenta. Dawka powinna być zwiększana stopniowo, w odstępach co najmniej dwutygodniowych.
Zawał serca: krótkotrwałe leczenie: początkowa dawka wynosi 6,25 mg, następnie po 2 h należy podać 12,5 mg, a po kolejnych 12 h podać 25 mg. Następnie 100 mg kaptoprylu w 2 dawkach podzielonych przez 4 tygodnie; długotrwałe leczenie: jeżeli leczenie preparatem nie zostało podjęte w czasie 24 h po ciężkim zawale serca, należy je rozpocząć pomiędzy 3-16 dniem, dawka początkowa 6,25-12,5 mg 3 razy na dobę przez 2 dni, następnie 25 mg 3 razy na dobę, dla osiągnięcia efektu kardiprotekcyjnego podczas leczenia długotrwałego zaleca się dawkę 75-150 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Nefropatia cukrzycowa typu I: 75-100 mg w dawkach podzielonych. Niewydolność nerek: klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2) >40, dobowa dawka początkowa: 25-50 mg, maksymalna dawka dobowa: 150 mg; klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2 ) 21-40, dobowa dawka początkowa: 25 mg, maksymalna dawka dobowa: 100 mg; klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2) 10-20, dobowa dawka początkowa: 12,5 mg, maksymalna dawka dobowa: 75 mg; klirens kreatyniny (ml/min/1,73 m2) <10, dobowa dawka początkowa: 6,25 mg, maksymalna dawka dobowa: 37,5 mg. Pacjenci w podeszłym wieku: początkowo 6,25 mg 2 razy na dobę. Dzieci i młodzież: początkowa dawka: 0,3 mg/kg mc, dla pacjentów wymagających szczególnej uwagi (dzieci z zaburzoną czynnością nerek, wcześniaki, noworodki, niemowlęta) dawka początkowa 0,15 mg/kg mc. Zazwyczaj lek podaje się 3 razy na dobę, ale dawka i odstępy między dawkami powinny być ustalone indywidualnie.