Polecane produkty
Skład:
cefaklor (Cefaclorum)
Wskazania:
- Ostre zapalenie oskrzeli i zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli spowodowane przez Streptococcus pneumoniae (szczepy o obniżonej wrażliwości na penicylinę są oporne), Haemophilus influenzae (w tym szczepy wytwarzające β-laktamazy), Haemophilus parainfluenzae, Moraxella catarrhalis (w tym szczepy wytwarzające β-laktamazy), Staphylococcus aureus (szczepy oporne na metycylinę są oporne).
- Zapalenie gardła i zapalenie migdałków wywołane przez Streptococcus pyogenes (paciorkowce grupy A).
- Zapalenie płuc wywołane przez Streptococcus pneumoniae (szczepy o obniżonej wrażliwości na penicylinę są oporne), Haemophilus influenzae (w tym szczepy wytwarzające β-laktamazę) i Moraxella catarrhalis (w tym szczepy wytwarzające β-laktamazę). Zapalenie zatok wywołane przez Streptococcus pneumoniae (tylko szczepy wrażliwe na penicylinę), Haemophilus influenzae (w tym szczepy wytwarzające β-laktamazę), Moraxella catarrhalis (w tym szczepy wytwarzające β-laktamazę).
- Zakażenia dolnego odcinka układu moczowego niepowikłane, w tym zapalenie pęcherza i bakteriuria bezobjawowa wywołane przez Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis i Staphylococcus saprophyticus.
- Zapalenie skóry i przydatków skórnych wywołanych przez Streptococcus pyogenes (paciorkowce grupy A), Staphylococcus aureus (w tym szczepy wytwarzające β-laktamazę, szczepy oporne na metycylinę są oporne) i Staphylococcus epidermidis (w tym szczepy wytwarzajace β-laktamazę, szczepy oporne na metycylinę są oporne).
Działanie:
Półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn. Cefalosporyny wykazują działanie bakteriobójcze, ponieważ hamują syntezę ściany komórkowej bakterii. Cefaklor działa in vitro na następujące bakterie: paciorkowce α- i β-hemolizujące, gronkowce (w tym szczepy koagulazo-dodatnie, koagulazo-ujemne i szczepy wytwarzające penicylinazę), Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes (paciorkowce β-hemolizujące grupy A), Branhamella catarrhalis , Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella spp, Haemophilus influenzae (w tym szczepy oporne na ampicylinę).
Cefaklor nie działa na Pseudomonas spp. i Acinetobacter spp. Na działanie cefakloru są oporne gronkowce metycylinooporne i większość szczepów enterokoków (np. Streptococcus faecalis). Cefaklor nie wykazuje działania na większość szczepów Enterobacter spp., Serratia spp., Morganella morganii, Proteus vulgaris i Providencia rettgeri. Cefaklor dobrze wchłania się po podaniu doustnym na czczo. W przypadku postaci o natychmistowym uwalnianiu (kaps., granulat) pokarm nie wpływa na ilość wchłoniętego leku, jednak w przypadku przyjęcia cefakloru po posiłku maksymalne stężenia w surowicy osiągają 50-75% wartości stężeń występujących po zażyciu leku na czczo i pojawiają się zwykle 45 min do 1 h później. W przypadku tabl. o przedłużonym uwalnianiu lepsze wchłanianie substancji czynnej następuje w obecności pokarmu. Po podaniu na czczo cefakloru w postaci o natychmiastowym uwalnianiu maksymalne stężenia w surowicy pojawiały się w ciągu 30-60 min po zażyciu leku. Po podaniu tabl. o przedł. uwalnianiu maksymalne stężenia w surowicy występowały po 2,5-3 h. T0,5 cefakloru wynosi ok. 0,6-0,9 h. U pacjentów z niewydolnością nerek T0,5 cefakloru w osoczu jest nieco dłuższy; u pacjentów z bezmoczem wynosi 2,3-2,8 h. Nie ustalono dróg wydalania leku u osób z ciężką niewydolnością nerek. Hemodializa skraca T0,5 o 25-30%. Brak dowodów, że cefaklor jest metabolizowany w organizmie ludzkim.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, a także na antybiotyki, w tym penicyliny,
- Choroba nerek lub stosowanie dializy,
- Występujące w przeszłości zapalenie jelita grubego,
- Cukrzyca,
- Dzieci w 1 miesiącu życia.
Dawkowanie Ceclor MR:
Dorośli. Zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, zakażenia skóry i przydatków skórnych - 375 mg 2 razy na dobę. Zakażenia dolnego odcinka układu moczowego - 375 mg 2 razy na dobę lub 500 mg raz na dobę. Zapalenie płuc - 750 mg 2 razy na dobę. Zapalenie zatok - 750 mg 2 razy na dobę. W leczeniu zakażeń wywołanych przez Streptococcus pyogenes (paciorkowce grupy A), cefaklor należy podawać co najmniej 10 dni. Preparat należy podawać podczas posiłku; tabletek nie należy dzielić, rozgryzać ani żuć.