Polecane produkty
Skład:
chlorowodorek metforminy, widagliptyna (Metformini hydrochloridum, Vildagliptinum)
Wskazania:
Leczenie lekiem Eucreas pacjentów z cukrzycą typu 2:
- stosowany u dorosłych pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli glikemii, wtedy gdy stosowanie doustnie maksymalnych tolerowanych dawek metforminy w monoterapii lub u pacjentów leczonych wildagliptyną w połączeniu z metforminą (podawanych oddzielnie)
- jako terapia dodatkowa do diety i wysiłku fizycznego, u pacjentów niewystarczająco kontrolowanych za pomocą metforminy i sulfonylomocznika (w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem)
- wskazany do łączenia z insuliną (w trzylekowej terapii skojarzonej), dodatek do diety i ćwiczeń fizycznych w celu poprawy kontroli glikemii u pacjentów, u których insulina w ustalonej dawce oraz metformina w monoterapii nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii
Działanie:
Lek Eucreas stosowany jest w leczeniu cukrzycy, zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Zawiera on dwie substancje o działaniu hipoglikemizującym o dwóch uzupełniających się mechanizmach działania. Poprawiają kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2. Chlorowodorek metforminy należy do biguanidów i zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie. Natomiast wildagliptyna poprawia czynność wysepek Langerhansa, jest to silny oraz selektywny inhibitor peptydazy dipeptydylowej-4 (DPP-4).
Wildagliptyna powoduje poprawę wrażliwości komórek beta na glukozę, co polepsza wydzielanie insuliny zależne od glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2. Poprawia również wrażliwość komórek alfa na glukozę. Zwiększenie współczynnika insulina/glukagon podczas hiperglikemii powoduje zmniejszone wątrobowe wydzielanie glukozy na czczo i po posiłku, a w konsekwencji - zmniejszeniem glikemii. Lek szybko się wchłania osiągając maksymalne stężenie po 2,5h. Biodostępność wynosi 85%. Substancja w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza (9,3%), a 69% jest metabolizowane. 85% dawki wydalane jest z moczem, 15% - z kałem; 23% dawki - w postaci niezmienionej przez nerki. Czas połowicznego rozpadu wynosi ok. 3h. Metformina działa zmniejszając stężenie glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny i dlatego nie wywołuje hipoglikemii.
Wyróżniamy 3 mechanizmy działania metforminy:
- hamuje glukoneogenezę i glikogenolizę
- poprawia obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie poprzez zwiększenie wrażliwości komórek mięśniowych na insulinę
- opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach
Wpływa korzystnie na metabolizm lipidów. Po podaniu doustnym wchłanianie leku ulega wysyceniu i jest niecałkowite. Biodostępność wynosi 50-60%. Substancja wiąże się z białkami osocza w niewielkiem stopniu, przenika do erytrocytów. Czas połowicznego rozpadu wynosi 6,5h, wydalana jest w postaci niezmienionej wraz z moczem.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych
- cukrzycowa kwasica ketonowa lub cukrzycowy stan przedśpiączkowy
- ostre zatrucie alkoholem, alkoholizm
- niewydolność nerek lub zaburzenia czynności nerek, gdy klirens kreatyniny < 60 ml/min
- ostre stany zaburzające czynność nerek takie jak: odwodnienie, wstrząs, ciężkie zakażenie, donaczyniowe podanie środków kontrastowych zawierających jod
- niedotlenienie tkanek w wyniku takich chorób jak: wstrząs, niewydolność serca lub układu oddechowego, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego
- zaburzenia czynności wątroby
- karmienie piersią
Dawkowanie Eucreas:
Lek podawany doustnie. Dawkę leku należy ustalać indywidualnie w zależności od stanu zdrowia, schematu leczenia, skuteczności terapii. U osób dorosłych nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki wildagliptyny 100mg. Podaje się jedną tabletkę rano i jedną wieczorem w trakcie posiłku lub zaraz po jego zakończeniu. Nie zaleca się podawania leku dzieciom i młodzieży.