Polecane produkty
Skład:
etynyloestradiol (Ethinylestradiolum)
norelgestromin (Norelgestrominum)
Wskazania:
- antykoncepcja u kobiet w wieku rozrodczym
Działanie:
Plaster EVRA uwalnia 203 µg norelgestrominu i 33,9 µg etynyloestradiolu w ciągu 24 godzin. Preparat działa poprzez hamowanie wydzielania gonadotropin.
Podstawowy mechanizm działania opiera się o zahamowanie jajeczkowania, jednak do skuteczności działania antykoncepcyjnego może przyczynić się też zmiana właściwości śluzu szyjkowego oraz zmiany endometrium.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- zakrzepica tętnicza
- zakrzepica żylna
- rak piersi lub podejrzenie raka piersi
- rak endometrium lub inny nowotwór
- migrena z aurą ogniskową
- zaburzenia czynności wątroby
- gruczolak lub rak wątroby
- czynniki ryzyka zakrzepicy tętniczej
- nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych
- okres ciąży i karmienia piersią
Dawkowanie Evra plastry:
Plaster należy naklejać na czystą, suchą, nieowłosioną, nieuszkodzoną zdrową skórę okolicy pośladków, brzucha, zewnętrznej części ramienia lub górnej części tułowia w miejscu, w którym ciasna odzież nie będzie ocierała plastra. Plastra nie wolno umieszczać na piersiach. Każdy kolejny plaster powinien być przyklejony w innym miejscu na skórze.
Każdy system transdermalny, plaster należy zdejmować i natychmiast zastępować go nowym w tym samym dniu tygodnia („Dzień zmiany plastra") –w „8 dniu" oraz w „15 dniu" cyklu. Zmianę systemu transdermalnego, plastra można przeprowadzić o dowolnej porze w wyznaczonym „Dniu zmiany plastra". Czwarty tydzień, w którym nie nakleja się systemu transdermalnego, plastra rozpoczyna się od „22. dnia cyklu".Nowy cykl stosowania produktu antykoncepcyjnego rozpoczyna się w pierwszym dniu po zakończeniu tygodnia, w którym nie nakleja się systemu transdermalnego, plastra. Następny plaster EVRA należy nakleić nawet w przypadku, jeśli krwawienie z odstawienia nie wystąpiło lub jeśli krwawienie z odstawienia jeszcze się nie zakończyło.