Polecane produkty
Skład:
fumaran formoterolu (formoteroli fumaras)
Wskazania:
Forastmin jest lekiem wpływającym na mięsnie gładkie ścian oskrzeli. Znalazł on zastosowanie jako lek dodatkowy w leczeniu podtrzymującym kortykosteroidami wziewnymi. Zapobiega i leczy on objawy obturacji oskrzeli u pacjentów z astmą wywołanych wysiłkiem gdy leczenie samymi kortykosteroidami jest niewystarczające. Formoterol wykorzystywany jest do leczenia stanów skurczowych u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Ważne jest aby leczenie formoterolem rozpoczął lekarz pulmonolog lub pediatra.
Działanie:
Formoterol substancja czynna Forastminu jest selektywnym agonistą receptorów beta2- adrenergicznych, w wyniku czego powoduje rozkurcz mięśni gładkich ścian oskrzeli. Efekt rozkurczowy występuje już po 1-3 minutach po zaaplikowaniu leku i utrzymuje się przez 12 godzin. Innym działaniem leku jest hamowanie uwalniania histaminy oraz leukotrienów, które powodują powstawanie odczyny zapalnego. W badaniach prowadzonych na zwierzętach zarejestrowano również pewne działanie przeciwzapalne formoterolu tj. : hamowanie tworzenia się obrzęku i gromadzenia komórek odczynu zapalnego.
U ludzi formoterol hamuje skurcz oskrzeli wywołany przez różnego rodzaju bodźce tj.: alergeny, wysiłek fizyczny, zimne powietrze, histaminę lub meta cholinę.
Przeciwwskaznia:
Przeciwwskazaniem do stosowania Forastminu jest nadwrażliwość na substancje czynną- formoterol lub którykolwiek ze składników preparatu.
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowanie tego leku w ciąży oraz w okresie karmienia. Należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu tego leku w pierwszym trymestrze ciąży oraz tuż przed porodem gdyż lek może hamować czynność skurczową macicy.
Dawkowanie Forastmin:
Lek przyjmowany jest wziewnie, przeznaczony dla dorosłych i młodzieży. Dawkowanie uzależnione jest od stanu chorobowego. Astma oskrzelowa: dawka zwykle stosowana to jedna inhalacja 1-2 razy na dobę, w nielicznych przypadkach zaleca się stosowanie 2 inhalacji 1-2 razy na dobę. Przed wysiłkiem fizycznym zaleca się wykonanie jednej inhalacji. Regularne stosowanie dopuszcza stosowanie maksymalnie 4 dawek w ciągu 24h. W wyjątkowych wypadkach można jednak zastosować 6 inhalacji w przeciągu doby. Jednorazowo maksymalnie 3 inhalacje. Po ustabilizowaniu się objawów chorobowych warto rozważyć stopniowe zmniejszanie dawki łącznie z kontrolą stanu pacjenta. Przewlekła obturacyjna choroba płuc z towarzyszącym stanem skurczowym: 1 inhalacja 1-2 razy na dobę, regularnie stosowana dawka dobowa nie powinna przekraczać dwóch inhalacji w ciągu doby, dopuszcza się jednak zastosowanie maksymalnie 4 dawek na dobę w przypadku zaostrzenia objawów. Jednorazowo nie więcej niż 2 inhalacje w ciągu doby. W sytuacji przechodzenia z innego leku wziewnego na Forastmin może zaistnieć konieczność indywidualnego dostosowania dawki.