Polecane produkty
Skład:
sitagliptyna (Sitagliptinum)
Wskazania:
Cukrzyca insulinoniezależna (jeśli dieta i ćwiczenia fizyczne nie dały efektów), np. w ramach monoterapii, wskojarzeniu z metforminą lub sulfonylomocznikiem lub agonistą receptora PPARγ, w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem i metforminą; agonistą receptora PPARγ i metforminą czy jako uzupełnienie w stosunku do insuliny
Działanie:
Lek działa na bazie sitagliptyny. Jest preparatem hipoglikemizującym zaliczanym do kategorii inhibitorów dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4). Mechanizm sitagliptyny polega na zatrzymaniu czynności DPP-4 i tym samym przeciwdziałaniu hydrolizie hormonów z grupy inkretyn (GLP-1 i GIP). W rezultacie powoduje ograniczenie ich stężenia we krwi. Później dochodzi do reaktywności komórek beta i wzrost biosyntezy oraz wydzielania insuliny. Co więcej mniejsza ilość glikogenu jest uwalniana przez komórki alfa trzustki. W przypadku cukrzycy typu 2 ma miejsce zmniejszenie wartości HbA1c oraz spadek stężenia glukozy na pusty żołądek i po jedzeniu Po zastosowaniu sitagliptyna w szybkim tempie jest wchłaniana z przewodu pokarmowego. Jej największe stężenie we krwi obserwuje się po 1-4 godzinach od przyjęcia leku.
Przeciwwskazania:
Uczulenie na składniki preparatu
Dawkowanie Januvia:
Stosować doustnie, bez względu na posiłki. W przypadku osób dorosłych zazwyczaj zalecaną dawką jest 100 mg x 1/24h. Przy leczeniu skojarzonym z metforminą i (bądź) agonistą PPARγ, zaleca się utrzymanie dotychczasowego dawkowania metforminy i (bądź) agonisty PPARγ. Przy leczeniu skojarzonym z sulfonylomocznikiem albo z insuliną można wziąć pod uwagę ograniczenie dawki sulfonylomocznika albo insuliny w celu zminimalizowania prawdopodbieństwa hipoglikemii.