Polecane produkty
Skład:
flukonazol ((Fluconazolum)
Wskazania:
- zakażenia grzybicze jamy ustnej, przełyku, nosa, gardła, otrzewnej, dróg moczowych
- grzybice skóry
- zapobieganie grzybicom u pacjentów ze zmniejszoną odpornością
- kandydoza narządów płciowych
- ostra lub nawracająca kandydoza pochwy
- drożdżakowe zapalenie żołędzi
- kandydozy układowe
Działanie:
Flumycon jest to lek przeciwgrzybiczy z grupy triazoli. Jego działanie hamuje syntezę ergosterolu, niezbędnego do syntezy błony komórkowej grzyba. Wpływa na takie szczepy jak Candida spp. (z wyjątkiem C. krusei), Cryptococcus neoformans, Cryptococcus gattii, Blastomyces dermatiditis, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum, Paracoccidioides brasiliensis. Biodostępność z przewodu pokarmowego wynosi 90%, wiążąc się przy tym z białkami osocza - 11-12%. Flukonazol dobrze przenika do wszystkich płynów organizmu. Stężenia flukonazolu w ślinie i w plwocinie są podobne do stężeń w osoczu. Najwięcej flukonazolu gromadzi warstwa rogowa naskórka. Substancja czynna jest metabolizowana jedynie w niewielkim stopniu (ok. 11%). Większość leku bo około 80% wydalane jest wraz z moczem w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 30 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na flukonazol (oraz inne pochodne azolowe) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą leku Flumycon
- stosowanie z lekami wydłużającymi odstęp QT, które są metabolizowane przez CYP3A4 (cyzapryd, astemizol, pimozyd, chinidyna, erytromycyna)
- podawanie terfenadyny
Dawkowanie Flumycon:
Preparat podaje się doustnie. Zwyczajowo stosowane dawki są zależne od choroby i ustala je lekarz, wahają się od 50 mg do 400 mg. U dzieci w przedziale 6 miesięcy do 13 lat nie przekraczać dawki 400 mg. Lek należy stosować dłuższy okres by móc zauważyć efekty.