Polecane produkty
Skład:
gliklazyd (Gliclazidum)
Wskazania:
Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna), która nie jest dobrze kontrolowana dieta i wysiłkiem fizycznym
Działanie:
Gliclada to lek hipoglikemizujący, będący pochodną sulfonylomocznika. Mechanizm działania polega na nasileniu uwalniania endogennej insuliny z wysp β trzustki poprzez działanie na swoiste receptory SUR. Dochodzi do zamknięcia zależnego od ATP-azy kanału potasowego, depolaryzacji błony komórkowej, otwarcia kanałów wapniowych, napływu wapnia do wnętrza komórki i uwolnienia insuliny z ziarnistości trzustki. Ponadto lek hamuje rozwój powikłań naczyniowych mogących się pojawić w przebiegu cukrzycy. Zmniejsza agregację płytek krwi i ich adhezję do ściany naczyń krwionośnych oraz zwiększa aktywność tkankowego aktywatora plazminogenu.
Przeciwwskazania:
• Nadwrażliwość na gliklazyd, sulfonamidy lub którykolwiek ze składników preparatu
• Cukrzyca typu 1
• Kwasica ketonowa
• Śpiączka cukrzycowa
• Ciężka niewydolność wątroby lub nerek
• Równoczesne stosowanie mikonazolu
• Ciąża i karmienie piersią – w tym okresie pacjentka chora na cukrzycę powinna stosować insulinę
Dawkowanie Gliclada:
Lek stosuje się doustnie w trakcie śniadania, popijając odpowiednią ilością wody, nie rozgryzać. Dawka powinna być ustalona indywidualnie przez lekarza na podstawie wyników oznaczania stężeń glukozy we krwi. W przypadku dorosłych dawka dobowa wynosi od 30 do 120 mg. Leczenie zaleca się rozpoczynać od dawki 30 mg na dobę. Jeżeli stężenie glukozy we krwi nie jest odpowiednio kontrolowane można zwiększyć dawkę do 60 mg, 90 mg lub 120 mg. Zwiększanie dawki powinno się odbywać po okresie 1 miesiąca od przyjęcia poprzedniej dawki. Dawkę można zwiększyć po 2 tygodniach tylko u pacjentów u których w przeciągu 2 tygodni stężenie glukozy we krwi nie uległo zmianie.
Informacje dodatkowe:
Podczas leczenia doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi konieczne jest przestrzeganie diety przeciwcukrzycowej. Ponadto należy regularnie oznaczać stężenie glukozy we krwi oraz stężenie hemoglobiny glikowanej. Uwaga kierowcy! - przedawkowanie preparatu może objawiać się sennością i osłabieniem koncentracji.