Polecane produkty
Skład:
pantoprazol (Pantoprazolum)
Wskazania:
- w leczeniu : zgaga, zarzucanie treści żołądkowej, ból podczas przełykania
- w długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku i zapobieganiu jego nawrotom
- w zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy spowodowanych stosowaniem nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w przypadku pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, u których konieczne jest długotrwałe leczenie NLPZ
Działanie:
Gastrostad jest lekiem hamującym wydzielanie kwasu solnego w komórkach okładzinowych żołądka poprzez wybiórcze blokowanie aktywności H+/K+-ATP-azy (tzw. pompy protonowej). Lek hamuje wydzielanie podstawowe oraz stymulowane, a jego siła działania jest zależna od dawki. Zmniejsza kwaśność treści żołądkowej oraz wtórnie (w sposób odwracalny) zwiększa wydzielanie gastryny w stopniu proporcjonalnym do zmniejszenia kwaśności. Pantoprazol szybko wchłania się po podaniu doustnym z przewodu pokarmowego i osiąga maksymalne stężenie we krwi po 2-2,5 h, przy biodostępności około 77% (pokarm nie wpływa na biodostępność). W około 98% wiąże się z białkami osocza. Metabolizm pantoprazolu zachodzi w wątrobie, a wydalanie w 80% wraz z moczem, reszta z kałem. Czas połowicznego rozpadu wynosi 1 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na pantoprazol lub inne składniki leku Gastrostad
- jednoczesne stosowanie atazanawiru
Dawkowanie Gastrostad:
Lek podaje się doustnie, połyka w całości przed posiłkiem popijając płynem. Zwykle stosowane dawki to 20-40 mg na dobę. Długość leczenia jest zależna od schorzenia.