Polecane produkty
Skład:
fluoksetyna (Fluoxetine)
Wskazania:
U dorosłych:
- w ciężkich epizodach depresyjnych
- w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych (natręctwo zachowań i myśli)
- u bulimików by zmniejszyć chęć objadania się i zwracania spożytych pokarmów
U dzieci i młodzieży powyżej 8 lat:
- w leczeniu depresji jeśli sesje terapeutyczne nie działają
Działanie:
Fluoxetin to preparat o działaniu przeciwdepresyjnym zaliczanym do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Nie wykazuje powinowactwa do innych receptorów. wchłanialność z przewodu pokarmowego jest na wysokim poziomie dzięki czemu stężenie maksymalne jest osiągane po 6-8 h, a stacjonarne po kilku tygodniach. Z białkami osocza wiąże się w 95%. Metabolizm fluoksetyny prowadzony jest w wątrobie do aktywnego metabolitu norfluoksetyny, który wydalany jest z moczem w 60%. Okres połowicznego rozpadu fluoksetyny to 4-6 dni, a jej metabolitu to 4-16 dni.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na fluoksetynę lub inne składniki preparatu Fluoxetin
- stosowanie wraz z nieselektywnymi inhibitorami MAO lub odwracalnymi inhibitorami MAO-A (np. moklobemidem)
- leczenie fluoksetyną można rozpocząć nie wcześniej niż 2 tyg. od odstawienia nieodwracalnego inhibitora MAO oraz następnego dnia po zakończeniu stosowania odwracalnego inhibitora MAO-A
Dawkowanie Fluoxetin:
Lek przyjmowany doustnie. U dorosłych stosuje się w depresji 20 mg na dobę, maksymalna dawka to 60 mg. Leczenie powinno trwać nie krócej niż 6 miesięcy. W bulimii stosuje się 60 mg na dobę. U dzieci i młodzieży powyżej 8 lat stosuje się od 10 mg do 20 mg. Leczenie należy przerywać powoli, stopniowo schodząc z dawek.