Polecane produkty
Skład:
klindamycyna (Clindamycinum)
Wskazania:
Zakażenia o ciężkim przebiegu, których przyczyną są bakterie reagujące na działanie klindamycyny, np. zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia tkanek miękkich i skóry, zakażenia kości i stawów wywołane przez gronkowce, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia żeńskich organów rozrodczych (spowodowane przez bakterie beztlenowe).
Działanie:
Lek jest antybiotykiem linkozamidowym, który zawiera klindamycynę. Wykazuje silne właściwości bakteriostatyczne albo bakteriobójcze. Jego działanie obejmuje takie bakterii jak: Staphylococcus aureus i S. epidermidis, Streptococcus spp. - zwłaszcza S. pyogenes i S. pneumoniae, Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Bacteroides fragilis, Fusobacterium spp. Na działanie antybiotyku pozostają niewrażliwe Enterococcus spp. i Gram-ujemne bakterie tlenowe. Charakteryzuje się opornością krzyżową z linkomycyną i erytromycyną.
Przeciwwskazania:
- Nadwrażliwość na składniki preparatu (na klindamycynę albo inne składniki leku)
- Stosowanie u noworodków
- Okres karmienia piersią
- W ciąży podawać wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności
Dawkowanie Klimicin:
Stosować domięśniowo albo dożylnie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia. W przypadku ciężkich zakażeń stosować 600-1200 mg/24h w 2,3 albo 4 dawkach podzielonych. Przy bardzo ciężkich zakażeń stosować 1200-1700 mg/24h w 2,3 albo 4 dawkach podzielonych. W przypadku zakażeń zagrażających życiu podawać dożylnie do 4800 mg/24h. Dzieciom powyżej 2 rż. do 16 lat podawać 20-40 mg/kg mc./24h w 3-4 dawkach (nie więcej niż 40 mg/kg mc./24h).