Polecane produkty
Skład:
klarytromycyna (Clarithromycinum)
Wskazania:
Zakażenia w obrębie układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, płuc, zatok i ucha środkowego). Zapalenie ucha środkowego o ostrym przebiegu. Zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez gronkowce lub paciorkowe. Zakażenia rozsiane bądź zlokalizowane Mycobacterium avium bądź Mycobacterium intracellulare, zlokalizowane zakażenia Mycobacterium fortuitu, Mycobacterium chelonae, albo Mycobacterium kansasii. Zakażenie Helicobacter pylori u osób z wrzodami dwunastnicy.
Działanie:
Lek jest antybiotykiem nowej generacji, który działa na bazie klarytromycyny i charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym (silniejszym niż erytromycyna). Jego działanie obejmuje takie bakterie jak: Moraxella catarrhalis, Legionella pneumophila, Neisseria gonorrhoeae, Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogene, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae Listeria monocytogenes, Mycobacterium kansasii, Mycoplasma pneumoniae, Mycobacterium chelonae, Mycobacterium leprae, Chlamydia pneumoniae (TWAR), Mycobacterium fortuitum, Mycobacterium intracellulare, Mycobacterium avium; Helicobacter pylori. Charakteryzuje się znaczną opornością krzyżową z pozostałymi antybiotykami makrolidowymi oraz linkomycyną i klindamycyną. Po zastosowaniu doustnym klarytromycyny, substancja ta dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania:
- Uczulenie na składniki preparatu (klarytromycynę albo inne antybiotyki makrolidowe)
- Stosowanie astemizolu, cyzaprydu, pimozydemu i terfenadyny,
Dawkowanie Klarmin:
Stosować doustnie, w przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Przeważnie zaleca się stosowanie 250 mg x 2/24h (w odstępie 12h) przez około 5-14 dni (przy zakażeniach zębów i jamy ustnej stosować przez 5 dni, a przy zapaleniu płuc i zatok minimum przez 6 dni). W przypadku zakażeń o ciężkim przebiegu podawać 500 mg x 2/24h (co 12h).