Polecane produkty
Skład:
cefaleksyna (Cefalexinum)
Wskazania:
- zakażenia dróg oddechowych
- zakażenia układu moczowo-płciowego
- zakażenia skóry i tkanek miękkich.
Działanie:
Jest to półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn , zaliczany do I generacji tych antybiotyków. Cefaleksyna przeznaczona jest do stosowania doustnego. Jej działanie polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie się komórek bakteryjnych.
Cefaleksyna aktywna jest w zakażeniach wywołanych przez Staphylococcus aureus (w tym także szczepy wytwarzające penicylinazę), Streptococcus pneumonie, Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae, Moraxella catarrhalis. Po podaniu doustnym prawie całkowicie (80%) wchłania się z przewodu pokarmowego .
Przeciwwskazania:
- uczulenie (nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu
- należy zachować ostrożność u chorych z nadwrażliwością na penicyliny, niewydolnością nerek, chorobami przewodu pokarmowego i u leczonych lekami nefrotoksycznymi.
- kobiety w ciąży – po konsultacji z lekarzem
Dawkowanie Cefakejstna:
Zwykle stosuje się 1 g do 4 g na dobę, w dawkach podzielonych. W umiarkowanych i niepowikłanych zakażeniach dróg moczowych, anginy paciorkowcowej oraz zakażeniach skóry i tkanek miękkich średnia dawka dobowa wynosi 250 mg, co 6 godzin lub 500 mg, co 12 godzin.
W leczeniu cięższych zakażeń lub infekcji wywołanych przez drobnoustroje średnio-wrażliwe na antybiotyk, lekarz może zastosować większe dawki leku.