Polecane produkty
Skład:
klozapina (Clozapinum)
Wskazania:
Należy stosować lek w ramach leczenia schizofrenii u osób niewrażliwych na inne preparaty przeciwpsychotyczne (klasyczne neuroleptyki) albo nietolerujących ich stosowania (w związku z dużą liczbą skutków ubocznych).
Działanie:
Preparat należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. W jego skład wchodzi klozapina, która jest pochodną diazepiny i oksazepiny. Wykazuje słabe właściwości hamujące receptory dopaminowe D1, D2, D3 i D5, posiada silne działanie na receptor D4 oraz silne właściwości antyserotoninergiczne, anty-?-adrenergiczne, antyhistaminowe, antycholinergiczne oraz działanie zatrzymujące pobudzenie organizmu. Po zastosowanie leku ma miejsce szybkie i znaczne uspokojenie. Działa przeciwpsychotycznie w przypadku schizofrenii nie reagującej na stosowanie innych leków. W porównaniu do klastycznych preparatów przeciwpsychotycznych wywołuje mniej głównych skutków pozapiramidowych oraz przyczynia się do niewielkiego wzrostu prolaktyny w organizmie (lub nie powoduje go).
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu
- niemożność regularnego badania składu krwi
- granulocytopenia albo agranulocytoza wywołana działaniem czynników toksycznych albo przez reakcje idiosynkrazji
- agranulocytoza związane z przyjmowaniem klozapiny
- zaburzenia czynności szpiku kostnego
- psychozy alkoholowe albo inne
- padaczka odporna na leki
- zapaść krążeniowa, zatrzymanie aktywności OUN
- niewydolność nerek albo serca
- wrzody wątroby
- niedrożność jelita (porażenna)
Dawkowanie Klozapol:
Stosować doustnie. Dawkę należy dostosować do stanu chorego. Zazwyczaj zaleca się w początkowej fazie leczenia stosowanie wg następującego schematu: 1. Dzień - 12,5 mg x 1-2/24h, 2. Dzień - 25 mg x 1-2/24h. W przypadku dobrej tolerancji leku należy zwiększać dawkę stopniowo o 25-50 mg, aż do uzyskania w ciągu 2-3 tyg. dawki do 300 mg/24h. Nie należy stosować więcej niż 900 mg/24h. W ramach leczenia podtrzymującego po uzyskaniu optymalnego efektu można podawać mniejsze dawki. Powinno trwać przynajmniej pół roku. W celu zakończenia terapii należy stopniowo zmniejszać dawkę w czasie 1-2 tygodni i obserwować reakcje pacjenta.