Polecane produkty
Skład:
hydrochlorotiazyd (Hydrochlorothiazidum)
Wskazania:
- w obrzękach w zastoinowej niewydolności serca, marskości wątroby oraz w zaburzeniach czynności nerek (np. w zespole nerczycowym, ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek)
- nadciśnienie tętnicze(w skojarzeniu z innymi lekami)
Działanie:
Hydrochlorothiazidum jest lekiem o działaniu moczopędny z grupy diuretyków tiazydowych. Działa poprzez hamowanie wchłaniania zwrotnego sodu w kanalikach dystalnych krętych zwiększając natiurezę i diurezę. Podnosi poziom wydalanego potasu i magnezu oraz zwiększa wchłanianie zwrotne wapnia, zmniejszając w ten sposób jego wydalanie. Substancja czynna hamuje również wydalanie kwasu moczowego i zmniejsza przesącz kłębuszkowy. Zmniejsza objętość płynów pozakomórkowych i opór obwodowy co obniża ciśnienie tętnicze krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego i działa po około 2 h, osiągając maksimum działania po 3-6 h od podania. Działa przez 6-12 h. Działanie hipotensyjne obserwuje się po 3-4 dobach. Z białkami osocza wiąże się w 40-68%. Substancja nie jest metabolizowana i usuwana jest z moczem w postaci niezmienionej. Czas połowicznego rozpadu wynosi 5,6-14,8 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na sulfonamidy lub pozostałe składniki preparatu Hydrochlorothiazidum
- bezmocz
- ciężka niewydolność nerek
- ciężka niewydolność wątroby
- choroba Addisona
- hiperkalcemia
- stosowanie związków litu
Dawkowanie Hydrochlorothiazydum:
Lek podaje się doustnie. W obrzękach zalecana dawka dzienna to 25-75 mg na dobę w jednej lub dwóch dawkach. Maksymalna dawka dobowa to 100 mg. W nadciśnieniu tętniczym podaje się 25 mg na dobę, a dawka maksymalna to 50 mg na dobę.