Polecane produkty
Skład:
lanzoprazol (Lansoprazolum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie preparatu w ramach:
- leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka
- leczenia refluksowego zapalenia przełyku
- długotrwałej profilaktyki reemisji refluksowego zapalenia przełyku
- leczenia Zespołu Zollingera-Ellisona
- leczenie łagodnych owrzodzeń żołądka i dwunastnicy będących skutkiem stosowania NLPZ u osób wymagających stałego leczenia NLPZ
- leczenia eradykacji Helicobacter pylori w skojarzeniu z antybiotykiem i zapobieganie nawrotom owrzodzeń związanych z zakażeniem H.pylori.
Działanie:
Lek ma postać kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego. W ich skład wchodzi lanzoprazol będący inhibitorem pompy protonowej. Preparat działa blokująco na finalne stadium produkcji HCl, co jest efektem zahamowania czynności H+/K+-ATP-azy w komórkach okładzinowych żołądka. Działanie leku ma charakter odwracalny i jest zależne od zastosowanej porcji lanzoprazolu oraz ma wpływ na wydzielanie podstawowe jak i stymulowane. Lanzoprazol tworzy związek z grupą sulfhydrylową ATP-azy H+/K+, czego skutkiem jest zatrzymanie czynności tego enzymu. W wyniku codziennego przyjmowania lanzoprazolu może dojść spadku wydzielania kwasu żołądkowego nawet o 90% w ciągu 7 dni. Preparat ogranicza kwaśność soku żołądkowego, co sprawia że antybiotyki zwalczające Helicobacter pylori działają skutecznie. Po podaniu doustnym lanzoprazol w szybkim tempie zostaje wchłonięty z przewodu pokarmowego. Najwyższe stężenie we krwi osiąga w ciągu 1,5-2h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- stosowanie u dzieci
- ciąża
- jednoczesne przyjmowanie atazanawiru
- okres laktacji i karmienia piersią
Dawkowanie Lanzul S:
Preparat przeznaczony do stosowania doustnego, najlepiej rano na 0,5h przed planowanym posiłkiem, popijając wodą.
Choroba wrzodowa żołądka i refluksowe zapalenie przełyku –30 mg x 1/24h przez 4 tygodnie (jeżeli jest taka konieczność kontynuować leczenie przez następne 4 tygodnie). Profilaktyka refluksowego zapalenia przełyku - 15 mg x 1/24h, a jeżeli jest taka potrzeba zwiększyć dawkę do 30 mg/24h. Choroba wrzodowa dwunastnicy - 30 mg x 1/24h przez 2 tygodnie (w razie potrzeby stosować dłużej). Zespół Zollingera-Ellisona – należy dostosować dawkę indywidualnie do stanu pacjenta (z przedziału 60-180 mg/24h). Eradykacja Helicobacter pylori w leczeniu skojarzonym z antybiotykiem –30 mg x 2/24h przez tydzień, w połączeniu z: klarytromycyną 250-500 mg x 2/24h i amoksycylina 1 g x 2/24h lub klarytromycyną 250 mg x 2/24h i metronidazolem 400-500 mg x 2/24h.