Polecane produkty
Skład:
wenlafaksyna (Venlafaxinum)
Wskazania:
Lek należy stosować w przypadku epizodów dużej depresji oraz zaburzeń lękowych o charakterze fobii społecznej. Wskazany również w profilaktyce reemisji epizodów dużej depresji.
Działanie:
Preparat zaliczany jest do grupy przeciwdepresantów. Zawiera wenlafaksynę, która wykazuje zdolność zwiększenia czynności neurotransmiterów w o.u.n. Wenlafaksyna wraz ze swoim głównym metabolitem O-demetylowenlafaksyna (ODV), jest inhibitorem zwrotnego wychwytu noradrenaliny i serotoniny. Ponadto wenlafaksyna stanowi słaby inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy. Co więcej obie substancje odpowiadają za ograniczenie odpowiedzi ß-adrenergicznej zarówno po zastosowaniu jednorazowym, jak i długotrwałym. Nie posiada aktywności MAO. Po podaniu doustnym lek zostaje w 90% wchłonięty z przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie wenlafaksyny obserwuje się po upływie 5,5h.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu
- równoczesne przyjmowanie nieodwracalnych inhibitorów MAO (a także przez 2 tygodnie po zakończeniu kuracji nimi).
Dawkowanie Lafactin:
Stosować doustnie, w czasie jedzenia, mniej więcej o stałej porze dnia.
W przypadku epizodów dużej depresji należy na początku stosować dawkę wynoszącą 75 mg x 1/24h. Jeżeli ta dawka nie przynosi rezultatów należy ją zwiększać w odstępach wynoszących minimum 14 dni (w wyjątkowych przypadkach – 4 dni). Maksymalna dawka dobowa wynosi 375 mg. Przyjmowanie preparatów przeciwdepresyjnych powinno być kontynuowane przez przynajmniej pół roku od czasu osiągnięcia remisji.
W przypadku fobii społecznej na początku stosować 75 mg x 1/24h. Dawkę można zwiększać, w odstępach 14 dniowych, jednak nie należy przyjmować więcej niż 225 mg/24h.