Polecane produkty
Skład:
lacipidyna (Lacidipinum)
Wskazania:
Lek należy stosować w przypadku nadciśnienia tętniczego (w ramach monoterapii bądź leczenia skojarzonego z innymi preparatami o działaniu hipotensyjnym).
Działanie:
Lek działa na bazie lacipidyny. Jest antagonistą wapnia – pochodną dihydropirydyny. Jego działanie polega na rozszerzeniu tętniczek obwodowych, co w efekcie powoduje zmniejszenie naczyniowego oporu obwodowego. Skutkiem tych reakcji jest spadek ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badań, u osób przyjmujących lacipidynę zaobserwowano znaczny wpływ leczenia na zmienne IMT, odpowiadający działaniu przeciwmiażdżycowemu. Po zastosowaniu doustnym leku ulega szybkiemu jednak niecałkowitemu (tylko w małym stopniu) wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Jego biodostępność sięga 10%. Najwyższe stężenie w surowicy obserwuje się po 0,5-2,5h. Metabolizm lacipidyny odbywa się głównie w wątrobie, a jej proces wydalania ma miejsce w 70% z moczem.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu
- ciężka stenoza aortalna
Dawkowanie Lacipil:
Stosować doustnie, najlepiej o stałej porze dnia (rano), bez względu na posiłki. W przypadku osób dorosłych zaleca się na początku stosowanie dawki wynoszącej 2 mg/24h. Jeżeli istnieje taka potrzeba dawkę można zwiększyć do 4 mg/24h, a gdy to konieczne do 6 mg/24h. Dawkę powinno się zwiększać po upływie czasu niezbędnego do uzyskania całkowitego efektu farmakologicznego; w praktyce okres ten nie powinien być krótszy niż 21-28 dni.