Polecane produkty
Skład:
dichlorowodorek betahistyny (Betahistini dihydrochloridum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie leku w przypadku choroby Meniere'a, której towarzyszą takie symptomy jak: zawroty głowy, szumy uszne, mdłości, utrata słuchu. Preparat wskazany również przy symptomatycznych zawrotach głowy pochodzenia przedsionkowego.
Działanie:
Lek działa na bazie betahistyny, która jak wykazały badania działa agonistycznie na receptory H1 w obwodowych naczyniach krwionośnych. Nie wyjaśniono jednak do końca na czym polega mechanizm działania preparatu w przypadku choroby Meniere'a. Prawdopodobnie ma to związek ze zmianą przepływu krwi w uchu wewnętrznym albo z bezpośredniego oddziaływania na komórki nerwowe jądra przedsionkowego. Co więcej substancja czynna leku powoduje zwiększenie przepuszczalności nabłonka płucnego, u części osób leczonych betahistyną obserwuje się niewielki spadek ciśnienia tętniczego. Nieznacznie oddziałuje na aktywność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po zastosowaniu doustnym lek dobrze i całkowicie się wchłania z przewodu pokarmowego. Najwyższe stężenie w surowicy osiąga po upływie około 1h.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- guz chromochłonny nadnerczy.
Dawkowanie Lavistina:
Stosować doustnie w czasie jedzenia. W przypadku osób dorosłych zaleca się stosowanie 28-48 mg/24h w 2-3 dawkach podzielonych. Zaleca się dostosowanie wielkości dawki do objawów i stanu chorego. Efekt terapeutyczny może wystąpić dopiero po kilku tygodniach stosowania leku.