Polecane produkty
Skład:
latanoprost (Latanoprostum)
Wskazania:
Zaleca się wykorzystywanie leku w przypadku podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u osób z jaskrą z otwartym kątem oraz z nadciśnieniem śródgałkowym. .
Działanie:
Preparat działa na bazie latanoprostu, który jest analogiem prostaglandyny F2?, wybiórczym prostanoidowym agonistą receptorów FP. Jego zastosowanie pozwala ograniczyć ciśnienie wewnątrzgałkowe dzięki zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej. Ponadto powoduje wzrost odpływu naczyniówkowo-twardówkowego oraz ogranicza opór odpływu. Preparat nie oddziałuje znacząco na produkcję cieczy wodnistej oraz barierę krew-ciecz wodnista. Jego działanie pojawia się po upływie około 3-4h od zastosowania leku. Największa efektywność obserwowana jest po 8-12h, a działanie utrzymuje się przez co najmniej dobę. Substancja czynna preparatu jest nieaktywnym prolekiem, który łatwo się wchłania przez rogówkę. Latanoprost, który dostaje się do cieczy wodnistej, hydrolizowany jest w czasie przenikania przez rogówkę do czynnego kwasu latanoprostowego. Najwyższe stężenie preparatu w cieczy wodnistej obserwuje się po upływie blisko 2 h od zastosowania kropli.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
Dawkowanie Latalux:
Stosować zewnętrznie, miejscowo, najlepiej wieczorem. Zaleca się aplikowanie 1 kropli do oka x 1/24h. Jeżeli pacjent stosuje również inne leki do oczu, należy pomiędzy zastosowaniem poszczególnych preparatów zrobić 5 minut przerwy.