Polecane produkty
Skład:
omeprazol (Omeprazolum)
Wskazania:
Zaleca się stosowanie leku w przypadku choroby refluksowej przełyku oraz choroby wrzodowej dwunastnicy, której towarzyszy zakażenie Helicobacter pylori i zespołu Zollingera-Ellisona. Lek wskazany również w ramach zapobiegania reemisji wrzodów żołądka i dwunastnicy u osób z owrzodzeniem współistniejącym z zakażeniem Helicobacter pylori.
Działanie:
Preparat działa na bazie esomeprazolu. Jest S-izomerem omeprazolu, specyficznym inhibitorem pompy protonowej (H+/K+- ATP-azy) w komórkach okładzinowych żołądka. Dzięki niemu lek oddziałuje na zablokowanie wydzielania kwasu solnego (podstawowego oraz stymulowanego).
W związku z tym, że ogranicza wydzielanie HCl powoduje dodatkowo zwiększenie stężenia gastryny w surowicy. Po podaniu doustnym substancja leku zostaje szybko wchłonięta z przewodu pokarmowego. Największe stężenie w osoczu osiąga się po upływie 2h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancje składowe preparatu
- równoczesne przyjmowanie nelfinawiru
Dawkowanie Helicid Forte:
Stosować doustnie. Osobom dorosłym i młodzieży powyżej 12 roku życia w przypadku choroby refluksowej przełyku podawać: przy nadżerkach 40 mg x 1/24h przez 4 tygodnie; w profilaktyce reemisji refluksowego zapalenia przełyku: 20 mg x 1/24h; przy chorobie refluksowej przełyku: jeśli wykluczono stan zapalny śluzówki przełyku: 20 mg x 1/24h przez 4 tygodnie. Osobom dorosłym w ramach eradykacji Helicobacter pylori w skojarzeniu z odpowiednim antybiotykiem podawać: 20 mg x 2/24h przez tydzień w połączeniu z 1 g amoksycyliny i 500 mg klarytromycyny (również x 2/24h). Przy zespole Zollingera-Ellisona początkowo podawać 20 mg x 1/24h przez 4-8 tygodni. Następnie należy dawkę dostosować indywidualnie do pacjenta.