Polecane produkty
Skład:
klarytromycyna (Clarithromycinum)
Wskazania:
Wrażliwe na klarytromycynę drobnoustroje wywołujące:
- zakażenia górnych dróg oddechowych (np. zapalenie gardła wywołane przez Streptococcus pyogenes, zapalenie zatok przynosowych, wywołane przez wrażliwe drobnoustroje m.in. Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis i Streptococcus pneumoniae)
- zakażenia skóry i tkanki podskórnej (np. zapalenie mieszków włosowych, zapalenie tkanki łącznej i róża, wywołane przez Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes)
- zapalenie ucha środkowego
- zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, wywołane przez wrażliwe drobnoustroje m.in. Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis i Streptococcus pneumoniae)
Działanie:
Preparat klarytromycyna to antybiotyk makrolidowy. Działa na bakterie: tlenowe Gram-ujemne: Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Moraxella catarrhalis, Neisseria gonorrhoeae, Legionella pneumophila; tlenowe Gram-dodatnie: Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Listeria monocytogenes; inne drobnoustroje: Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae (TWAR), Mycobacterium leprae, Mycobacterium kansasii, Mycobacterium chelonae, Mycobacterium fortuitum, kompleks Mycobacterium avium (MAC); bakterie mikroaerofilne: Helicobacter pylori. Niektóre szczepy gronkowców są oporne na klarytromycynę. Wchłanianie z przewodu pokarmowego zachodzi szybko i osiągana jest biodostępność 50%. Z białkami osocza wiąże się w ok. 70%. Stężenie klarytromycyny we wszystkich tkankach, z wyjątkiem OUN, jest większe od stężenia we krwi (największe w wątrobie i płucach). Metabolizm zachodzi w wątrobie, a usuwanie z kałem w 30% oraz moczem w 40%.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na klarytromycynę, inne antybiotyki makrolidowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu Fromilid Uno
- występujące w wywiadzie wydłużenie odstępu QT lub arytmia komorowa, w tym zaburzenia typu torsade de pointes
- nie stosować z: astemizolem, cyzaprydem, pimozydem, terfenadyną, ergotaminą, dihydroergotaminą, statynami (lowastatyną, symwastatyną)
- ciężka niewydolność wątroby współistniejąca z zaburzeniem czynności nerek
- hipokaliemia
Dawkowanie Fromilid Uno:
Fromilid Uno to lek, który podaje się doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1 tabletka raz na dobę. W przypadku ciężkich zakażeń można stosować 2 tabletki jednorazowo na dobę. Leczenie powinno trwać 5-14 dni. Przyjmować razem z pokarmem, nie dzielić, nie rozgryzać.