Polecane produkty
Skład:
etinylestradiol (Ethinylestradiol) , lewonorgestrel (Levonorgestrel)
Wskazania:
Należy stosować lek w ramach doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Działanie:
W skład preparatu wchodzą dwa składniki o działaniu antykoncepcyjnym (etynyloestradiol, lewonorgestrel). Mechanizm działania leku polega na zatrzymaniu jajeczkowania i powoduje zmiany w obrębie endometrium. Po zastosowaniu doustnym lewonorgestrel zostaje szybko i w całkowitej postaci wchłonięty z przewodu pokarmowego. Najwyższe stężenie w osoczu osiąga po upływie około 1,3h. Po przyjęciu etynyloestradiol zostaje szybko i w całkowitej postaci wchłonięty z przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- zakrzepica żylna, tętnicza albo choroby prodromalne
- udar naczyniowy mózgu
- czynniki ryzyka zakrzepicy tętniczej: cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, poważne nadciśnienie tętnicze, znaczna dyslipoproteinemia
- predyspozycje do zakrzepicy żylnej lub tętniczej
- stan zapalny trzustki (z ciężką hipertrójglicerydemią)
- zaburzenia czynności wątroby
- rak hormonozależny
- krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii
- migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi
Dawkowanie Levomine:
Stosować doustnie, przyjmując 1 tabl. x 1/24h codziennie przez 21 dni, pamiętając o zachowaniu stałej pory dnia. Po 21 dniach i zakończeniu opakowania powinno w ciągu 2-3 dni wystąpić krwawienie z odstawienia. Stosowanie następnego opakowania należy rozpocząć po upływie 7 dni.
Stosowanie preparatu należy rozpocząć od 1 dnia naturalnej miesiączki. Można również przyjąć go pomiędzy 2 -5 dniem cyklu, z równoczesnym zastosowaniem innych metod antykoncepcyjnych w pierwszym tygodniu stosowania leku.
Postępowanie w przypadku pominięcia tabletek. Jeżeli od momentu planowego przyjęcia tabletki minęło mniej niż 12 h, efektywność antykoncepcyjna nie zmniejszyła się i w takiej sytuacji należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabl., pamiętając później o zachowaniu stałej pory dnia.