Polecane produkty
Skład:
chlorambucil (Chlorambucilum)
Wskazania:
Należy stosować w czasie leczenia ziarnicy złośliwej, pewnej części nieziarniczych chłoniaków złośliwych, makroglobulinemii Waldenströma oraz długotrwałej białaczki limfatycznej.
Działanie:
Lek działa na bazie chlorambucilu, który działa jako dwufunkcyjny lek alkilujący. Alkilacja ma miejsce dzięki wytworzeniu się wysoce reaktywnego rodnika etylenoimoniowego. Działanie preparatu prawdopodobnie opiera się na mechanizmie polegającym na wytworzeniu przez pochodne rodnika etylenoimoniowego wiązań krzyżowych pomiędzy dwoma łańcuchami spirali DNA, co w konsekwencji przyczynia się do zaburzenia procesu replikacji. Po zastosowaniu doustnym chlorambucil dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, a jego najwyższe stężenie we krwi występuje po 40-70 minutach.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- I trymestr ciąży
Dawkowanie Leukeran:
Stosować doustnie. W przypadku ziarnicy złośliwej u osób dorosłych w ramach monoterapii należy stosować 0,2 mg/kg mc. przez 4-8 tyg. U dzieci podaje się wg podobnego schematu stosowania jak u dorosłych. W przypadku niektórych postaci nieziarnicznych chłoniaków złośliwych na początku monoterapii u dorosłych 0,1-0,2 mg/kg mc. przez pierwsze 4-8 tyg.. Później w ramach leczenia podtrzymująceego podaje się zmniejszone dawki dobowe albo leczenie cykliczne. W przypadku przewlekłej białaczki limfatycznej na początku należy podawać 0,15 mg/kg mc. aż do momentu zmniejszenia poziomu leukocytów we krwi do 10 000/µl, Kurację można wznowić po 4 tyg. od zakończenia pierwszego cyklu i kontynuować, podając dawkę dobową 0,1 mg/kg mc. W przypadku makroglobulinemii Waldenströma stosować na początku 6-12 mg/dobę aż do czasu wystąpienia leukopenii, później ogranicza się na stałe dawkę do 2-8 mg/dobę.