Polecane produkty
Skład:
klarytromycyna (Clarithromycinum)
Wskazania:
Antybiotyk należy stosować przy zakażeniach górnych oraz dolnych dróg oddechowych, zakażeniach skóry i tkanek miękkich, zakażeniach wywołanych przez kompleks Mycobacterium avium, M. kansasii, M. marinum i M. leprae. Eradykacja Helicobacter pylori u osób z wrzodami żołądka albo dwunastnicy (w skojarzeniu z innymi preparatami).
Działanie:
Antybiotyk działa na bazie klarytromycyny, która zatrzymuje proces syntezy białka przez drobnoustroje. Działa bakteriostatycznie na tlenowe bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne (np. Haemophilus influenzae i H. parainfluenzae, Moraxella catarrhalis) oraz bakterie atypowe, atypowe prątki i bakterie mikroaerofilne - Helicobacter pylori. Działanie antybiotyku nie obejmuje Enterobacteriaceae i Pseudomonas aeruginosa. Lek charakteryzuje się opornością krzyżową z innymi antybiotykami makrolidowymi oraz linkomycyną i klindamycyną. Po zastosowaniu doustnym w szybkim tempie klarytromycyna jest wchłaniana z przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe preparatu (klarytromycynę bądź inne antybiotyki makrolidowe)
- równoczesne stosowanie pochodnych ergotaminy, terfenadyną, astemizolem, cyzaprydem albo pimozydem.
Dawkowanie Lekoklar:
Stosować doustnie. U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia przy ciężkich zakażeniach stosować 500 mg co 12h (zazwyczaj przez 1-2 tygodnie, przy zapaleniu płuc i zatok 6-14 dni). Przy zakażeniach spowodowanych przez Mycobacterium spp oraz w profilaktyce zakażeń Mycobacterium avium. stosować 500 mg co 12h, Przy eradykacji Helicobacter pylori podawać 500 mg co 12h albo 500 mg co 8h.
Dzieciom w wieku 6-12 lat podawać 15 mg/kg mc./24h w 2 dawkach co 12 h (nie więcej niż 250 mg co 12 h), zazwyczaj przez 10 dni.