Polecane produkty
Skład:
losartan potasu (Losartanum kalicum), hydrochlorotiazyd (Hydrochlorothiazidum)
Wskazania:
Stosować preparat w przypadku pierwotnego nadciśnienia tętniczego, u pacjentów u których monoterapia losartanem albo hydrochlorotiazydem nie przyniosła oczekiwanych efektów.
Działanie:
Preparat dzięki zawartości dwóch składników – losartanu (antagonisty receptora angiotensyny II) i hydrochlorotiazydu (diuretyka tiazydowego) wykazuje właściwości hipotensyjne. Losartan wraz ze swoim aktywnym metabolitem (kwasem karboksylowym) odpowiada za blokowanie efektów działania angiotensyny II, bez oddziaływania na źródło pochodzenia i drogi jej syntezy. Losartan jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, po zastosowaniu doustnym. Hydrochlorotiazyd zaliczany jest do kategorii tiazdowych leków diuretycznych. Ma wpływ na wchłanianie zwrotne elektrolitów w kanalikach nerkowych i w przyczynia się do zwiększenia wydalania sodu i chlorków w porównywalnych ilościach.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki leku
- hipokaliemia lub hiperkalcemia, których leczenie nie przynosi rezultatów
- niewydolność wątroby albo nerek
- hiponatremia, której leczenie nie przynosi rezultatów
- hiperurykemia/dna moczanowa
- bezmocz
- II i III trymestr ciąży
Dawkowanie Lorista HL:
Stosować doustnie, bez względu na posiłki. Można podawać w skojarzeniu z innymi preparatami przeciwnadciśnieniowymi. Nie należy jednak terapii leczniczej rozpoczynać od stosowania losartanu z hydrochlorotiazydem. Zazwyczaj w ramach podtrzymania stosuje się 1 tabl. 50/12,5 mg (Lorista H) x 1/24h. Jeżeli ta dawka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów należy zwiększyć ją do 1 tabl. 100/25 mg (Lorista HD) x 1/24h. Nie stosować dawki większej niż 1 tabl. 100 mg/25 mg (Lorista HD) x 1/24h. Działanie hipotensyjne obserwuje się po 3-4 tygodniach leczenia.