Polecane produkty
Skład:
losartan potasu (Losartanum kalicum)
Wskazania:
Zaleca się podawanie leku w przypadku nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 roku życia. Wskazany również przy nadciśnieniu tętniczym i cukrzycy typu 2 z białkomoczem oraz niewydolności serca. Podawać także w celu ograniczenia ryzyka udaru mózgu przy nadciśnieniu tętniczym i przeroście lewej komory serca (potwierdzonym w EKG).
Działanie:
Lek stanowi antagonistę receptora angiotensyny II (typu AT1). Zawarty w nim losartan i jego czynny metabolit (kwas karboksylowy) wybiórczo tworzy wiązanie z receptorem AT1 hamując skutki działania angiotensyny II, bez względu na źródło albo drogę jej syntezy. Substancja czynna leku swoimi właściwościami nie obejmuje innych receptorów hormonalnych ani kanałów jonowych ważnych dla regulacji w układzie krwionośnym. Nie stanowi również inhibitora ACE (kininazy II) - enzymu powodującego rozkład bradykininy, co nie nasila skutków niepożądanych zależnych od bradykininy.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na składniki leku
- zaburzenia wątroby o ciężkim przebiegu
- ciąża (od 4 miesiąca do końca jej trwania)
Dawkowanie Lorista:
Stosować doustnie, bez względu na posiłki. U osób dorosłych prze nadciśnieniu tętniczym podawać na początku i w ramach podtrzymania 50 mg x 1/24h; u dzieci o mc. większej niż 20-50 kg stosować 25 mg x 1/24h. Przy nadciśnieniu tętniczym z cukrzycą typu 2 i białkomoczem u osób dorosłych podawać na początku 50 mg x 1/24h. Dawka może zostać zwiększona do 100 mg/24h. Przy niewydolności serca u dorosłych stosuje się na początku 50 mg x 1/24h. Dawka ta może być stopniowa zwiększana aż do maksymalnej dawki wynoszącej 150 mg/24h. W celu ograniczenia ryzyka udaru przy nadciśnieniu tętniczym i przeroście lewej komory serca (potwierdzonym w EKG) na początku podawać 50 mg/24h.