Polecane produkty
Skład:
losartan potasu (Losartanum kalicum)
Wskazania:
Stosować doustnie u osób z nadciśnieniem tętniczym krwi (u dorosłych, młodzieży i dzieci), schorzeniami nerek, którym towarzyszy nadciśnienie tętnicze krwi i cukrzyca typu II oraz niewydolnością serca. Lek zalecany również jako środek ograniczający prawdopodobieństwo udaru w przypadku występowania nadciśnienia tętniczego i przerostu lewej komory serca.
Działanie:
Lek charakteryzuje się działaniem hipotensyjnym. W jego skład wchodzi losartan potasu, czyli antagonista receptora angiotensyny II (typu AT1). Dzięki niemu ma miejsce wybiórcze wiązanie się z receptorem AT1, które blokuje właściwości angiotensyny II. Substancja czynna podobnych wiązań i właściwości antagonistycznych nie wykazuje wobec innych receptorów hormonalnych ani kanałów jonowych, które są ważne dla prawidłowego przebiegu procesu regulacji w układzie krążenia. Co więcej nie inhibituje również ACE (kininazy II). W związku z tym zabezpiecza przed konsekwencją zintensyfikowania działań zależnych od bradykininy. Po podaniu doustnym dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na składniki preparatu
- ciąża (szczególnie II i III trymestr) oraz okres karmienia piersią
Dawkowanie Lozap Zentiva:
Stosować doustnie, niezależnie od posiłków. Przy nadciśnieniu tętniczym: u osób dorosłych rozpoczynać leczenie i w ramach podtrzymywania stosować dawkę 50 mg x 1/24h; u dzieci powyżej 6 roku życia, o mc. = 20-50 kg podawać 25 mg x 1/24h; w wyjątkowych sytuacjach można zwiększyć dawkę do 50 mg/24h. W przypadku chorób nerek przebiegających z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2 rozpoczynać leczenie od 50 mg x 1/24h. Dawkę można zwiększyć do 100 mg/24h. W celu zmniejszenia ryzyka udaru na początku podawać 25 mg/24h. Przy niewydolności serca zaleca się przeważnie rozpoczynanie leczenia od 12,5 mg/24h, z czasem można stopniowo zwiększać dawkę aż do 50 mg/24h.