Polecane produkty
Skład:
merkaptopuryna (Mercaptopurinum)
Wskazania:
Należy podawać lek w celu spowodowania remisji i w ramach leczenia podtrzymującego w przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej i ostrej białaczce mieloblastycznej. Wskazany również przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz długotrwałej białaczce granulocytowej.
Działanie:
Preparat charakteryzuje się wyjątkowym składem. Ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Działa na bazie 6-merkaptopuryny. Zaliczany do szerokiej kategorii leków cytostatycznych, jest analogiem puryny. Substancja czynna leku jest nieczynnym prolekiem. Jego metabolity odpowiadają za zatrzymanie syntezy e novo puryny i interkonwersję nukleotydów purynowych. Nukleotydy tioguaniny są także wbudowywane w kwasy nukleinowe, dzięki czemu ma miejsce cytotoksycznego działania preparatu.
Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- ciężka małopłytkowość
- ciężka leukocytopenia
- aplazja szpiku
- zaburzenia pracy nerek i wątroby
- ciąża
- okres karmienia piersią
Dawkowanie Mercaptopurinum:
Stosować doustnie, najlepiej w warunkach szpitalnych albo specjalistycznych poradniach pod kontrolą lekarza, który posiada doświadczenie w podawaniu tego rodzaju preparatów. W czasie terapii białaczek u osób dorosłych i dzieci przeważnie na początku podaje się 2,5 mg/kg mc. na dobę albo 50-75 mg /m2 pc. na dobę. Przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego-Crohna stosować 1-1,5 mg/kg mc./24h.