Polecane produkty
Skład:
furosemid (Furosemidum)
Wskazania:
- w leczeniu nadciśnienia tętniczego (w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie)
- w obrzękach, które są objawami chorób układu krążenia (zastoinowa niewydolność serca), wątroby i nerek (w tym marskość wątroby i zespół nerczycowy)
Działanie:
Substancja czynna furosemid należy do grupy diuretyków pętlowych. Hamuje resorpcję zwrotną jonu chlorkowego w ramieniu wstępującym pętli nefronu, nasilając wydalanie sodu, potasu, wapnia i magnezu wraz z wodą. Odpowiada również za stymulację wytwarzania prostaglandyn, co rozszerza naczynia i zwiększa przepływ nerkowy oraz bezpośrednio hamuje transport elektrolitów w części wstępującej pętli Henlego, dzięki czemu dodatkowo zwiększa się diureza. Poprzez zmniejszenie objętości osocza, płynów pozakomórkowych i pojemności minutowej serca oraz w wyniku zmniejszenia oporu obwodowego obniża ciśnienie krwi. Po podaniu doustnym biodostępność wynosi 60-70%, a z białkami osocza wiąże się w 91-99%. Wydalanie zachodzi głównie z moczem, a w 12% dawki z kałem. Czas połowicznego rozpadu wynosi 1-2 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na furosemid, sulfonamidy lub substancje pomocnicze leku Furosemidum Polfarmex
- bezmocz
- niedrożność dróg moczowych
- stany przedśpiączkowe
- śpiączka wątrobowa
- niedobory elektrolitów
- ciąża i okres karmienia piersią
Dawkowanie Furosemidum Polfarmex:
Lek podaje się doustnie. Dawka jest zależna od schorzenia. W obrzękach od 20 do 80 mg na dobę. W nadciśnieniu początkowo 40 mg dwa razy na dobę.