Polecane produkty
Skład:
lowastatyna (Lovastatinum)
Wskazania:
- pierwotna hipercholesterolemia (typu II a i II b), zastosowana razem z niskocholesterolową dietą
- miażdżyca tętnic wieńcowych u pacjentów, którzy mają zwiększone stężenie cholesterolu we krwi
Działanie:
Liprox jest inhibitorem reduktazy HMG-CoA. Substancja czynna lowastatyna to nieaktywny farmakologicznie lakton kwasu hydroksylowego, który jest silnym inhibitorem syntezy endogennego cholesterolu. Po podaniu doustnym i wchłonięciu ulega hydrolizie do β-hydroksykwasu, który jest inhibitorem kompetencyjnym HMG-CoA. Lowastatyna obniża całkowite stężenie cholesterolu w osoczu oraz stężenie cholesterolu zawartego we frakcjach LDL (lipoproteiny o małej gęstości) i VLDL (lipoproteiny o bardzo małej gęstości). Wykazuje skuteczność u chorych z pierwotną hipercholesterolemią, u których występuje cukrzyca typu I wyrównana przez insulinoterapię lub cukrzyca typu II. Lowastatyna podana doustnie w 10% dawki jest wydalana z moczem i 83% z kałem. Z białkami osocza wiąże się w ponad 95%. Stężenie maksymalne osiąga po 2-4 h od przyjęcia dawki.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na lowastatynę lub pozostałe składniki leku Liprox
- ciąża i okres karmienia piersią
- czynna choroba wątroby
- utrzymywanie się podwyższonego poziomu aminotransferaz (więcej niż 3-krotnie przekraczającego normę)
- ciężka niewydolność nerek
- choroby mięśni szkieletowych (miopatie)
- cholestaza
- jednoczesne przyjmowanie silnych inhibitorów enzymu CYP3A4 (np. itrakonazolu, ketokonazolu, inhibitorów proteazy wirusa HIV, erytromycyny, klarytromycyny, telitromycyny i nefazodonu)
- jednoczesne stosowanie z mibefradilem
- alkohol
- dzieci i młodzież poniżej 20 lat
Dawkowanie Liprox:
Lek podawany jest doustnie. U dorosłych stosuje się dawkę początkową 20 mg. Dawka maksymalna to 80 mg. Przyjmuje się raz dziennie podczas kolacji.