Polecane produkty
Skład:
lidokaina, noradrenalina (Lidocainum, Norepinephrinum)
Wskazania:
W znieczuleniu regionalnym (nasiękowe, blokada nerwów, pni nerwowych, splotów nerwowych) w chirurgii ogólnej, urologii, ortopedii, ginekologii, położnictwie, stomatologii oraz w różnych procedurach terapeutycznych i diagnostycznych.
Działanie:
Preparat zawiera lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco i przeciwarytmicznie, ma budowę amidową. Substancja odpowiada za hamowanie powstawania i przewodzenia bodźców we włóknach nerwowych oraz układzie bodźco-przewodzącym serca. Dzięki blokadzie kanałów sodowych błon komórek nerwowych nie dopuszcza do generowania i przewodzenia impulsów depolaryzacyjnych. Próg pobudliwości włókien nerwowych wzrasta aż do całkowitego zablokowania przewodzenia. Im grubsze włókno nerwowe tym więcej lidokainy potrzeba aby je znieczulić. Noradrenalina obkurcza naczynia krwionośne i dzięki temu zmniejsza wchłanianie lidokainy z miejsca podania. Lidokaina szybko się wchłania po podaniu miejscowym. Najwyższe stężenie lidokainy w osoczu stwierdza się w trakcie blokady nerwów międzyżebrowych, nieco niższe u pacjentów znieczulanych zewnątrzoponowo, natomiast najniższe stężenie obserwuje się w trakcie znieczulenia nasiękowego. Z białkami osocza wiąże się w zależności od stężenia od 40% do 80% leku. Przenika przez barierę krew-mózg i przez łożysko. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki w postaci metabolitów i niezmienionej 10%. Czas połowicznego rozpadu wynosi 1,6 h.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na lidokainę lub inne leki miejscowo znieczulające o budowie amidowej oraz na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu
Dawkowanie:
Stosuje się w roztworach jako analgetyk miejscowy 0,5-2,0%. Nie przekraczać dawki lidokainy 7 mg/kg mc. (jeżeli stosuje się dodatek środka obkurczającego naczynia).