Polecane produkty
Skład:
dichlorowodorek lewocetyryzyny (Levocetirizini dihydrochloridium)
Wskazania:
- leczenie objawowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
- leczenie przewlekłej pokrzywki idiopatycznej
Działanie:
Substancja czynna lewocetyryzyna to silny i wybiórczy antagonista obwodowych receptorów H1. Mechanizm działania polega na hamowaniu przezśródbłonkowej migracji eozynofilów przez komórki skóry i płuc. Siła działania lewocetyryzyny jest podobna do siły działania połowy dawki cetyryzyny. Lek łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, w tym uczucie zatkania nosa. Lewocetyryzyna po podaniu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, a stopień wchłaniania zależny jest od dawki. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 0,9 h od podania, wiążąc się z białkami osocza w 90%. Metabolizmowi ulega mniej niż 14% leku. Czas połowicznego rozpadu to 7,9 ± 1,9 h. Usuwanie substancji z organizmu zachodzi wraz z moczem 85,4% i kałem 12,9% dawki.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na lewocetyryzynę, inne pochodne piperazyny lub na pozostałe substancje pomocnicze leku Lirra
- ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 10 ml/min)
- ze względu na zawartość laktozy u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy
Dawkowanie Lirra:
Preparat Lirra podaje się doustnie. Raz na dobę podaje się 1. Połykać w całości, pokarm nie ma wpływu na wchłanianie. Pacjenci z zaburzeniami nerek powinni skonsultować się z lekarzem. U niektórych osób może wystąpić senność, zmęczenie i osłabienie po przyjęciu leku.