Polecane produkty
Skład:
ramipryl (Ramiprilum)
Wskazania:
- nadciśnienie tętnicze w monoterapii i w leczeniu skojarzonym z innymi lekami obniżającymi ciśnienie
- zastoinowa niewydolność serca
- niewydolność serca po przebytym zawale mięśnia sercowego
- zmniejszanie ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych lub konieczności wykonywania zabiegu rewaskularyzacji u pacjentów w wieku 55 lat lub starszych
Działanie:
Mitrip zawiera substancję ramipryl, która jest prolekiem. Wchłonięty z przewodu pokarmowego ulega hydrolizie w wątrobie do aktywnej postaci długo działającego inhibitora konwertazy angiotensyny (ACE) - ramiprylatu. Zwiększa się aktywność reninowa osocza i zmniejsza stężenie angiotensyny II i aldosteronu. Rozszerza naczynia obwodowe i zmniejsza opór naczyniowy. Mitrip podany chorym z nadciśnieniem powoduje zmniejszenie ciśnienia tętniczego w pozycji leżącej i stojącej. Działanie hipotensyjne zaczyna się po 1-2 h od przyjęcia leku, a maksymalne działanie hipotensyjne pojawia się po 3-6 h i utrzymuje się co najmniej przez 24 h po zwykłej dawce terapeutycznej. Lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i osiąga stężenie maksymalne we krwi po 1 h. Stężenie maksymalne ramiprylatu, występuje po 2-4 h. Okres połowicznego rozpadu wynosi 13-17 h dla dawki 5-10 mg. Ulega niemal całkowitemu rozpadowi, a metabolity są wydalane głównie z moczem.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na ramipryl, inne składniki preparatu Mitrip lub inny inhibitor ACE
- obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie
- obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub jednostronne zwężenie w jednej nerce
- nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego lub niestabilność hemodynamiczna
- ciąża i okres karmienia piersią
- terapie oparte na krążeniu pozaustrojowym, w których krew narażona jest na kontakt z ujemnie naładowanymi powierzchniami (dializa lub hemofiltracja z zastosowaniem niektórych błon wysokoprzepływowych oraz afereza lipoprotein o małej gęstości z użyciem siarczanu dekstranu)
- utrzymujące się obniżone ciśnienie krwi (ciśnienie skurczowe < 90 mmHg)
- ortostatyczne spadki ciśnienia krwi (spadek ciśnienia skurczowego krwi o ≥ 20 mmHg po 1 min w pozycji siedzącej)
- ciężka niewydolność serca (IV klasa NYHA)
- niestabilna choroba wieńcowa
- zagrażające życiu komorowe zaburzenia rytmu serca
- serce płucne
- ze względu na zbyt małe doświadczenie kliniczne, preparatu nie należy stosować w przypadku: nefropatii, leczonej za pomocą steroidów, NLPZ, leków immunomodulujących i cytotoksycznych; dializoterapii; pierwotnej choroby wątroby lub niewydolności wątroby; nie leczonej zdekompensowanej niewydolności serca; u dzieci
Dawkowanie Mitrip:
Lek podaje się doustnie. Dawkę 5 mg podaje się raz na dobę. Dawka maksymalna to 10 mg. Przyjmować codziennie o tej samej porze, niezależnie od posiłków.